W Opolu zaczął się trzydniowy IX Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Neurochirurgia USK
250 specjalistów z całego kraju bierze udział w rozpoczętym w czwartek w Opolu IX Zjeździe Naukowym Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa. Trzydniowy kongres poświęcony jest technikom chirurgicznym. Wydarzenie zbiega się z 25-leciem Oddziału Neurochirurgii w USK w Opolu.

Opolanie są gospodarzami tego wydarzenia, bo prezydentem PTChK jest dr hab. n. med. Dariusz Łątka, kierownik Oddziału i Kliniki Neurochirurgii USK w Opolu. Opolski lekarz przez blisko 10 lat kierował też z ramienia towarzystwa „Polską Szkołą Chirurgii Kręgosłupa” dla młodych lekarzy neurochirurgów i ortopedów.

"Podczas naszego spotkania zajmiemy się "technikami operacyjnymi” - zarówno w aspekcie recept na sukces, jak i wiwisekcji porażek. Ta nowatorska - moja własna autorska formuła pozwoli na drapieżne dyskusje i na pewno nie rozczaruje nikogo, kto z chirurgii kręgosłupa czerpie nie tylko sposób na zarabianie na życie, ale także taką trochę wyuzdaną radość z tego życia, po prostu przyjemność - napisał w zaproszeniu prof. Dariusz Łątka.

Plan zjazdu zakłada 75 wystąpień, głos zabierze 40 prelegentów i moderatorów. Polskie Towarzystwo Chirurgii Kręgosłupa zrzesza chirurgów kręgosłupa (neurochirurgów i ortopedów), ale także innych specjalistów związanych z inwazyjnym leczeniem schorzeń kręgosłupa, biomechaniką, implantami kręgosłupowymi.

- Chirurgia kręgosłupa rozwija się dynamicznie w ostatnich latach za sprawą kilku czynników. Pierwszym jest powszechna dostępność do diagnostyki instrumentalnej (tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego). Pacjenci są szybciej i dokładniej diagnozowani, dzięki czemu potrafimy lepiej rozumieć podłoże patologiczne wielu chorób i dopasować do niego receptę postępowania - mówi Dariusz Łątka.

Ogromne znaczenie ma rewolucja w wizualizacji śródoperacyjnej - wykorzystanie mikroskopu operacyjnego i wprowadzenie endoskopii kręgosłupowej. Kolejny czynnik umożliwiający rozwój minimalnie inwazyjnej chirurgii kręgosłupa to coraz lepsze implanty kręgosłupów, często aplikowane przezskórnie, dzięki nawigacji śródoperacyjnej.

- Jako jedni z pierwszych w Polsce od wielu lat wykonujemy operacje związane z nowoczesną instrumentacją wewnętrzną kręgosłupa. Także jako jedni z pierwszych, od 2003 r. korzystamy z systemu do neuronawigacji, co okazało się obszarem decydującym o postrzeganiu ośrodka jako nowoczesnego - mówi dr hab. n. med. Dariusz Łątka, kierujący oddziałem od 20 lat.

W ubiegłym roku neurochirurdzy ze szpitala przy Witosa wykonali blisko 1300 operacji i udzielili 5300 porad. Na 34-łóżkowym oddziale pracuje 40-osobowy zespół złożony z lekarzy, pielęgniarek, opiekunów medycznych, sekretarek.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska