W Opolu zapłacą za śmieci ryczałtem?

  W Opolu zapłacą za śmieci ryczałtem?

  Archiwum

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Arkadiusz Wiśniewski

  Arkadiusz Wiśniewski ©Archiwum

  Rozmowa z Arkadiuszem Wiśniewskim, wiceprezydentem ds. gospodarki komunalnej w Urzędzie Miasta Opola.
  Arkadiusz Wiśniewski

  Arkadiusz Wiśniewski ©Archiwum

  - Na stronie urzędu miasta jest sonda, w której opolanie głosują na jedną z czterech metod pobierania nowej opłaty za śmieci. Wygrywają zwolennicy ryczałtu, czyli stałej opłaty, nie uzależnionej niemal od niczego. Nie dziwi to pana?

  - Te ponad 40 procent oddanych głosów rzeczywiście wygląda zaskakująco. Nie braliśmy tej metody na poważnie, bo wydawało nam się, że w przypadku Opola inny sposób liczenia opłaty będzie najwłaściwszy. I nadal będę się upierał, że liczenie od metra kwadratowego powierzchni mieszkania czy domu jest najlepszym rozwiązaniem, choć - jak czas pokazał - nieakceptowalnym przez mieszkańców.

  - Urząd podaje, że ryczałt miałby wynieść 40 zł w przypadku rodziny, która segreguje śmieci. Znam taką rodzinę w Opolu, która liczy cztery osoby i obecnie płaci więcej za śmieci. Może więc to jednak ryczałt byłby dla rodzin najwłaściwszy?

  - Trudno przesądzać, ale trzeba też myśleć o drugiej stronie medalu, czyli o tym, że w przypadku ryczałtu największe obciążenie finansowe spotka osoby samotne. Co więcej, brak wciąż w prawie klarownej definicji gospodarstwa domowego. Nieprzypadkowo ta właśnie metoda wśród innych samorządów cieszy się najmniejszą popularnością. Niestety to ustawodawca daje nam do wyboru cztery metody ustalania opłaty: od metra, od liczby mieszkańców, od ilości zużytej wody czy tzw. ryczałtem. Obecnie możemy tylko pokazać na naszej stronie internetowej, ile konkretnie, jeśli którąś z tych metod wybierzemy, zapłacą opolanie.

  - Wiemy już, że ani mieszkańcy, ani radni nie chcą liczenia opłaty od metra kw. powierzchni mieszkania, a uchwała w tej sprawie została wycofana z porządku obrad ostatniej sesji. Co w tej sytuacji zrobi urząd miasta, bo przecież do końca roku decyzja w tej sprawie powinna zapaść?

  - I wierzę, że zapadnie, a konsultacje pomogą nam i radnym podjąć najwłaściwszą decyzję. Głosowanie na stronie internetowej potrwa do 11 grudnia i dziś jeszcze trudno przesądzać, jakim wynikiem się zakończy. Różnica między zwolennikami ryczałtu a liczenia opłaty od liczby mieszkańców nie jest duża. Wyniki sondy nie będą dla nas jedyną wykładnią, ale weźmiemy je pod uwagę.

  - Od radnych słyszę, że najwięcej zwolenników ma dziś metoda liczenia opłaty od liczby mieszkańców.

  - Ta metoda cieszy się sporym powodzeniem w całej Polsce, ale tylko pozornie wydaje się najkorzystniejsza dla mieszkańców. Trzeba pamiętać, że brakuje nam możliwości zweryfikowania liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość. Jeśli się zdecydujemy liczyć opłatę od liczby mieszkańców, to musimy nie tylko zebrać kilkadziesiąt tysięcy deklaracji, ale także być gotowym na częste zmiany deklaracji i tym samym wysokości opłaty, co odróżnia tę metodę od liczenia opłaty od metra kw. Gdy dołożymy do tego konieczność nowego zidentyfikowania płatników, to w przypadku wyboru tego systemu potrzeba więcej urzędników, co generuje niepotrzebne koszty. Nie bez znaczenia jest też fakt, że właśnie taki sposób określania wysokości opłaty najbardziej obciąży budżety rodzin.

  - Czy metoda liczenia od zużytej wody nie wydaje się w tej sytuacji najwłaściwsza? W końcu jeśli ktoś zużywa wodę, to zajmuje dane mieszkanie i pewnie produkuje też śmieci.

  - A jak rozwiązać problem, że około 10 procent odbiorców nie ma liczników? Takie pytania można by mnożyć, bo żadna z zaproponowanych przez ustawodawcę możliwości nie jest sprawiedliwa. Próbowaliśmy po swojemu zmodyfikować te metody, tak aby np. określić poziom maksymalnej opłaty. Prawnicy to jednak wykluczają. Musimy się poruszać na tych przepisach, które mamy. Nie oznacza to jednak, że jeśli w grudniu zdecydujemy się na jakąś metodę, to będzie ona obowiązywać przez wiele lat. Jeśli się nie sprawdzi, zawsze możemy ją zmienić

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (18)

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się
  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (18) forum.nto.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej NTO za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej NTO za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  GAZ-SYSTEM realizuje program społeczny „GAZ-SYSTEM dla edukacji”

  GAZ-SYSTEM realizuje program społeczny „GAZ-SYSTEM dla edukacji”

  Pokaż się w internecie! >> Zapisz się za darmo do lokalnej bazy firm.

  Pokaż się w internecie! >> Zapisz się za darmo do lokalnej bazy firm.

  Szukasz architekta? A może kosmetyczki? Sprawdź mapę handlu i usług (Materiał Partnera)

  Szukasz architekta? A może kosmetyczki? Sprawdź mapę handlu i usług (Materiał Partnera)

  Wideo