reklama

W Opolu zapłacimy więcej za parkowanie, śmieci i nieruchomości. Radni przegłosowali podwyżki

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Od 2020 roku mieszkańców Opola czeka szereg podwyżek
Od 2020 roku mieszkańców Opola czeka szereg podwyżek Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Od 2020 roku strefa płatnego parkowania w stolicy regionu będzie większa, a bilety parkingowe droższe. Więcej trzeba będzie zapłacić za odbiór odpadów, do góry idą też stawki podatku od nieruchomości. Rada miasta przyjęła wszystkie propozycje podwyżek przedstawione przez ratusz. Nie bez dyskusji.

W przypadku stawek podatku od nieruchomości ratusz podkreślał, że to pierwszy taki wzrost od pięciu lat. Uzasadniano go czynnikami makroekonomicznymi, m.in. negatywnym wpływem inflacji na dochody budżetowe miasta oraz wprowadzonymi przez rząd ograniczenia w pozyskiwaniu dochodów.

Czytaj także

Radni Koalicji Obywatelskiej przekonywali, że podwyżki są zbyt radykalne i powinny być bardziej rozłożone w czasie.

Prezydent Arkadiusz Wiśniewski odpowiadał, że stawki podatków rosną średnio o 4,2 proc., a pieniądze uzyskiwane z ich tytułu służą m.in. miejskim inwestycjom. Podkreślał, że to nie jest jego fanaberia, ale konieczność, aby zapewnić płynność budżetu miasta.

Ostatecznie projekt przyjęto głosami 14 radnych: 13 z klubu prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego oraz Jolanty Kaweckiej. Przeciw głosowało 9 radnych z klubów KO i PiS, jeden radny KO wstrzymał się od głosu.

Wzrosną stawki za odbiór odpadów

Z podobnym poparciem spotkał się projekt uchwały, na mocy którego z początkiem roku wzrosną opłaty za odbiór odpadów. Do tej pory było to 13 zł miesięcznie za osobę w gospodarstwie domowym w przypadku sortowania odpadów oraz 20 zł przy braku sortowania. Od 2020 roku ma to być odpowiednio 19 i 38 zł.

Czytaj także

Miasto uzasadniało to koniecznością zbilansowania „budżetu śmieciowego”, w którym obecnie brakuje 8 mln zł z racji wzrostu kosztów odbioru odpadów po przetargu rozstrzygniętym pod koniec wakacji.

Przemysław Pospieszyński, lider klubu radnych KO, pytał, czy nie ma obaw, że podwyżki stawek za odbiór odpadów nie zaowocują zmniejszeniem ilości osób w systemie. Iwona Kowalczuk, naczelnik wydziału gospodarowania odpadami komunalnymi, odpowiadała, że system ten jest uszczelniany na bieżąco.

Sławomir Batko chciał natomiast wiedzieć, że czy w systemie wypracowana będzie nadwyżka po podniesieniu stawek. Pani naczelnik odparła, że to będzie wiadomo dopiero po bilansie, który może nastąpić najwcześniej po roku od obowiązywania nowych stawek.

Możliwy wzrost cen na parkingu pod pl. Kopernika

Najwięcej emocji wzbudził na sesji trzeci projekt „podwyżkowy”, dotyczący powiększenia obszaru strefy płatnego parkowania, a także podniesienia wysokości stawek za parkowanie godzinowe oraz abonamentów parkingowych.

Oprócz tego projekt zakłada likwidację abonamentu dla pojazdów hybrydowych. Agnieszka Maślak, naczelnik wydziału infrastruktury technicznej i gospodarki komunalnej, uzasadniała to tym, że auta elektryczne są ustawowo zwolnione z konieczności płacenia za parkowanie w strefach, za to pojazdów hybrydowych zarejestrowanych w samym Opolu jest ponad 700, nie są one aż tak ekologiczne i potrafią długo zajmować jedno miejsce parkingowe.

Czytaj także

Sławomir Batko wskazywał, że bardzo restrykcyjny jest zapis, na mocy którego możliwy jest zakup tylko jednego abonamentu mieszkańca strefy parkowania na rodzinę. – Co z tymi, co mają więcej, niż jeden samochód? – pytał radny PiS.

- Miasto nie ma obowiązku organizowania miejsca garażowania. To i tak jest ukłon, że tworzymy abonamenty. Strefa ma gwarantować dużą rotację pojazdów i to, by były w niej wolne miejsca – argumentowała Agnieszka Maślak.

Potem jednak wprowadzono autopoprawkę, która umożliwiła maksymalnie dwa abonamenty na mieszkanie w strefie.

Budowa obwodnicy piastowskiej w Opolu. Jak nowa droga prezen...

Przemysław Pospieszyński dociekał, czy na parkingu podziemnym pod pl. Kopernika możliwa jest podwyżka cen po tym gdy wzrosną stawki w miejskiej strefie.

- W umowie partnerstwa publiczno-prywatnego jest stwierdzenie, że ceny na parkingu mają być nie wyższe, niż w strefie płatnego parkowania. Jest to więc możliwe. Ale taki cennik musi być wcześniej zaakceptowany przez miasto – odpowiadał Maciej Wujec, wiceprezydent Opola.

Droższa i większa strefa płatnego parkowania

Marek Kawa dociekał, co miastu zrobili mieszkańcy Zaodrza, że „wchodzi” ze strefą na jego część. Przekonywał, że wzrost cen jest niewspółmierny do zarobków w Opolu.

Prezydent Arkadiusz Wiśniewski odpowiadał, że w podwyżce chodzi o to, by zachęcić ludzi do przesiadania się do autobusów komunikacji miejskiej. – Teraz bilet na autobus jest droższy, niż bilet parkingowy. Za brak biletu w autobusie MZK jest kara 150 zł, a za brak biletu parkingowego to 20 zł. Auto wychodzi taniej, niż autobus. Konieczne są zmiany – argumentował.

Przemysław Pospieszyński odpierał, że teraz nie ma alternatywy, bo autobusy nie są uprzywilejowane, a centra przesiadkowe dopiero w realizacji. Elżbieta Bień z KO stwierdziła natomiast, że strefa działa od lat i pomimo podwyżek nie zwiększyła rotacji, więc jeśli chce się osiągnąć ten efekt, to trzeba wprowadzić zakaz wjazdu autom do centrum poza autobusami MZK oraz pojazdami uprzywilejowanymi.

Ostatecznie radni przyjęli ten projekt. Za było 15 radnych – wszyscy z klubu prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego, a także Przemysław Pytlik z KO i niezrzeszona Jolanta Kawecka. Przeciw było pięciu radnych klubu KO i trzech radnych PiS. Anna Łęgowik z KO wstrzymała się od głosu.

Stawki wzrosną z początkiem 2020 roku. Natomiast na terenach, które przewidziano do włączenia do strefy B – na zachodzie część Bliskiego Zaodrza (m.in. pl. Piłsudkiego, ul. Bończyka, Wrocławska i Nysy Łużyckiej), a na wschodzie trójkąt zamknięty ulicami Bohaterów Monte Cassino i Plebiscytową, Katowicką i Ozimską – opłaty mają być pobierane od 1 kwietnia 2020 roku. Wcześniej wyznaczone mają być miejsca parkingowe oraz zamontowane parkomaty.

Przypomnijmy, że w ostatnich miesiącach w Opolu wzrosły stawki za dostawę wody i odbiór ścieków, a także czynsze w mieszkaniach komunalnych. Podniesiono je z 5 do 7 zł za metr kwadratowy lokalu.

Czytaj także

Jakie nieruchomości ubezpieczają Polacy

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 24

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Green

Jestem za podniesieniem opłat za parkowanie, ale zanim miałoby się to stać trzeba było wybudować centra przesiadkowe i to w miejscach do tego najlepszych - efektywnie wykorzystanych. Proszę zauważyć, że 2 centra przesiadkowe: przy dworcu wschodnim i przy dworcu głównym, raczej na obrzeżach miasta się nie znajdują. Aby ktokolwiek mógł z nich skorzystać musi najpierw dojechać do centrum miasta. Oba centra znajdują się w śródmieściu...To w jaki sposób one zminimalizują ruch samochodowy w centrum Opola?

Następna kwestia to argumentacja, że prezydent miasta nie może korzystać z komunikacji miejskiej, bo musi zdążyć do pracy i na ważne spotkania w ciągu dnia. Piękny przykład dla opolan, no i chyba brak wiary w sprawny transport publiczny.

Wielu mieszkańców nie tylko dojeżdża do pracy, ale również odwozi swoje dzieci na różne zajęcia po lekcjach. Niektórzy opolanie nawet pracują na kilka etatów i to w różnych zakątkach miasta. Wielu korzysta z obiektów rekreacyjnych, czy miejsc kultury. Każdy chce dojechać na czas.

Jak my mieszkańcy mamy korzystać z komunikacji publicznej, skoro nasz prezydent nie może spróbować choćby przez kilka dni skorzystać z miejskich autobusów.

Trzeba jeszcze mocniej zachęcić opolan i osoby dojeżdżające do pracy w Opolu do korzystania z transportu publicznego. Trzeba stworzyć dobre warunki (częste i punktualne połączenia), aby jak najwięcej osób korzystało z autobusów. Wiele już zostało w tym temacie zrobione: elektroniczne tablice z aktualizowanym rozkładem jazdy, biletomaty, czyste i komfortowe autobusy.

G
Gość

Macie swoje głosy na Wiśnię...... podwyżki w ramach podziękowanie xD

r
rew

Naiwniacy głosowali na PiS, a że już po wyborach, więc można podnosić podatki :D :D :D

B
Benny Hill

To dziwne są w Opolu budynki mieszkalne i domy prywatne A nie ma kubłów na odpady info o tym będę przesłał do prezydenta miasta

B
Benny Hill

Pan wiceprezydent Wujec i Pani naczelnik Kowalczuk władze miasta Świdnik dzięki zastosowanej aplikacji namierzyły w przeciągu 2 miesięcy ponad 500 mieszkańców nie płacących za wywóz śmieci może należy z tego doświadczenia skorzystać proszę o to w imieniu tysięcy frajerów którym też jestem

G
Gość
29 listopada, 1:51, fryzjer:

płacić, płacić, nie narzekać. wyskakiwać z kasiorki wsioki z opolen

Się k.... A odezwał a co ty nie płacisz chcieliś cię PIS TO TERAZ MACIE podatki coraz wjększe

G
Gość

Macie swoich pisiorów

r
realista_opolski

PARANOJA Barei w rozkwicie! Robicie z obywateli Opola baranów, którym oczywistej prawdy mówić nie należy, bo jest taka ... boleśnie niewygodna! Jaka rotacja aut??? Rotacja jest jak diabli, widać ją w zakorkowanych ulicach. Dlaczego ludzie wybierają auto, a nie autobus? Bo ich STAĆ! Najpierw w mediach biadoli się, że spada sprzedaż nowych aut, że to nie dobrze dla gospodarki, że Gliwice ledwo zipią, a potem opowiada się o zakorkowanych ulicach, smogu i konieczności przesiadki do komunikacji zbiorowej. Do tego centra przesiadkowe ... ha ha ha. Opole Wschodnie będzie opóźnione min. o pół roku, Zachodnie nawet łopatą nie ruszone, buspasy to kpina, biletomaty dalej nie działają (i nie będą działać w autobusach na kartę płatniczą tylko przedpłaconą), wiele przystanków bez wiat, do tego opóźnienia z uwagi na korki. O co więc chodzi tak naprawdę? O KASĘ i nic ponadto!!! Naga prawda boli?

G
Gość

Pan Prezydent i jego koalicja zadrwili z Opolan, którzy go wybrali i jego radnych- teraz zaczynają zdzierać za parkingi od mieszkańców miasta- to gdzie my mamy stawiać te samochody ??? wszyscy spoza miasta mogą dojechać do centrum autobusem ale wtedy jak będą gotowe centra przesiadkowe, jak na razie ich nie ma i trzeba tą decyzję zaskarżyć do Sadu Administracyjnego

G
Gość
28 listopada, 22:08, Gość:

Wiśniewski to pisowiec - kumpel Jakiego, Kowalskiego, Szymańskiego i paru innych

Słuchając obrad wczorajszej sesji nie można temu zaprzeczyć. Za to "PO"wska Kawecka .... i dlatego POkraczne Polityki muszą odejść! Czy ja się przesłyszałem, że na końcu sesji poinformowano, że radny z Nowoczesnej odszedł z klubu KO? hahahahahaha. Najwyższy czas na powstanie nowej opozycji, bo ci nie nadają się już do czegokolwiek.

G
Gość
28 listopada, 21:19, Benny Hill:

Pani naczelnik Iwona Kowalczuk czy w Opolu zamieszkuje 129.000 mieszkańców A za śmieci płaci 99.000 mieszkańców więc 30.000 osób nie ma w systemie, znowu uczciwi płacą za innych

29 listopada, 00:09, Zuza:

A może by tak wprowadzić przepis dotyczący obowiązkowego, pisemnego zawierania umów najmu mieszkań oraz obowiązek tymczasowego meldunku dla osób wynajmujących mieszkania. Problem opłat za śmieci sam się rozwiąże

Ale obowiązek meldunkowy nie został zniesiony, podobnie jak umowy najmu

f
fryzjer

płacić, płacić, nie narzekać. wyskakiwać z kasiorki wsioki z opolen

Z
Zuza
28 listopada, 21:19, Benny Hill:

Pani naczelnik Iwona Kowalczuk czy w Opolu zamieszkuje 129.000 mieszkańców A za śmieci płaci 99.000 mieszkańców więc 30.000 osób nie ma w systemie, znowu uczciwi płacą za innych

A może by tak wprowadzić przepis dotyczący obowiązkowego, pisemnego zawierania umów najmu mieszkań oraz obowiązek tymczasowego meldunku dla osób wynajmujących mieszkania. Problem opłat za śmieci sam się rozwiąże

r
rew

PiSowski rząd obciąża samorządy nowymi zadaniami, to trzeba podnosić samorządowe podatki. Proste.

G
Gość
28 listopada, 20:51, Gość:

PiSowski prezydent bierze wzór ze swojego kolegi Mateusza Morawieckiego.

Miasto takie bogate... Tyle inwestycji w planach.

Po wyborach może wszystko. Jeszcze tylko jedna kadencja i znika. Pewnie fucha w Elektrowni będzie albo w Wodociągach. W Prudniku, hehe

28 listopada, 21:54, Rafters:

Nie znosze takich cwaniaków jak ty którzy nie mają nawet odwagi by się podpisać,a jak piszesz pisowski to sobie dobrze sprawdź z jakiej on partii pochodził-czy to nie była PO?

28 listopada, 22:06, Gość:

Mam w doopie co ty znosisz a co nie.

Piotrowicz był też w PZPR.

A czerwona zaraza typu Rosati czy inni kapusie SB typu boni Boni i Bolek

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3