W ośrodku zdrowia w Gogolinie już nie będzie ciasno

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Gmina przymierzała się do rozbudowy ośrodka zdrowia od trzech lat.
Gmina przymierzała się do rozbudowy ośrodka zdrowia od trzech lat. Archiwum
Gmina planuje rozbudowę przychodni i uruchomienie czterech nowych poradni.

To dobra informacja dla 17 tys. pacjentów, którzy do tej pory korzystali z usług placówki. Samorząd planuje w maju ruszyć z rozbudową obiektu, by powiększyć go o jedno skrzydło.
- Gdy osiem lat temu ruszył Gminny Ośrodek Zdrowia, budynek był przewidziany do obsługi ok. 5 tys. mieszkańców - mówi Andrzej Mrowiec, dyrektor placówki. - Dziś jest ich trzy razy więcej, co sprawiło, że gabinety i poczekalnie nie są w stanie wszystkich pomieścić.

Gmina przymierzała się do rozbudowy ośrodka zdrowia od trzech lat. Starała się m.in. o pozyskanie funduszy norweskich, ale choć złożyła wniosek, to trafiła na listę rezerwową. Samorząd zdecydował więc, że zainwestuje w budynek pieniądze z własnego budżetu.
Prace planowo mają rozpocząć się w maju i zakończyć w grudniu tego roku. Jest już gotowy projekt, a gmina ma pozwolenie na budowę. Po rozbudowie w budynku przybędzie 230 m kw. dodatkowej powierzchni.

Dzięki temu poprawią się warunki przede wszystkim w poradni ginekologiczno-położniczej, która pierwotnie przewidziana była do obsługi tysiąca pacjentek. Dziś korzysta z niej aż 4,4 tys. pań. Do takiego wzrostu przyczynił się prawdopodobnie fakt, że opieka nad ciężarnymi jest w Gogolinie absolutnym priorytetem.
- Mamy dobrych fachowców, ale w gabinetach rzeczywiście jest ciasno - przyznaje położna Beata Onyszczuk, z ośrodka w Gogolinie.

Po rozbudowie gmina zamierza uruchomić w ośrodku cztery nowe poradnie: neurologiczną, kardiologiczną, diabetologiczną i pulmonologiczną. Żeby tak się stało samorząd będzie się musiał wystąpić do Narodowego Funduszu Zdrowia o zwiększenie kontraktu.
Okazja do negocjacji warunków pojawi się już z początkiem 2016 roku, więc gmina musi się spieszyć z inwestycją. Budowa pochłonie ok. 650 tys. złotych.
Ośrodek Zdrowia obsługuje mieszkańców gminy Gogolin, ale nie tylko. Dla przykładu 76 proc. korzystających z usług rehabilitacyjnych to pacjenci z terenu gminy, a resztę stanowią przyjezdni. Osoby spoza Gogolina mogą korzystać z ośrodka, bo rejonizacja nie obowiązuje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska