W piątek i sobotę Świąteczna Zbiórka Żywności organizowana przez Banki Żywności. W województwie opolskim w ośmiu miejscowościach

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Archiwum
Opole, Grodków, Strzelce Opolskie, Namysłów, Głuchołazy, Olesno, Grodków i Prószków - w tych miejscowościach 30 listopada i 1 grudnia prowadzone są zbiórki żywności, która trafi potem do podopiecznych 11 opolskich organizacji.

Jak podaje Edward Ambicki, dyrektor Banku Żywności w Opolu w tegoroczną akcję włączyło się 11 opolskich organizacji (m.in. Fundacja "Dom", Monar ze Zbicka, Monar z Graczy, Polski Związek Niewidomych w Opolu, Franciszkański Ośrodek Pomocy Dzieciom w Głubczycach, Barka ze Strzelec Opolskich, Horyzont z Opola, Polski Związek Emerytów i Rencistów z Namysłowa, P LO nr 9 z Opola), które przeprowadzają zbiórki w 33 sklepach na terenie 8 miejscowości.

Wykaz sklepów, gdzie prowadzona jest zbiórka żywności w województwie opolskim:

  • EMMA: Opole (ul. Piotrkowska)
  • Biedronka: Opole (na ul. Wrocławskiej), Grodków, Strzelce Opolskie, Namysłów, Głuchołazy
  • Polo Market: Grodków, Strzelce Opolskie, Olesno
  • Lidl: Opole (na ul. Krapkowickiej), Strzelce Opolskie, Namysłów
  • Sklep ”Centro”: Prószków
  • Intermarche: Głubczyce, Namysłów
  • Tesco: Opole, Namysłów
  • Netto: Opole (przy ul. Oleskiej)
  • Stokrotka: Opole (ul. Katowicka)
  • Kaufland: Namysłów
  • Sedal: Olesno
  • Delikatesy: Olesno
  • Społem: Olesno
  • Auchan: Opole (na ul. Sosnkowskiego)

30 listopada i 1 grudnia w całej Polsce, Świąteczna Zbiórka Żywności, organizowana od ponad 20 lat przez Banki Żywności, zostanie przeprowadzona w ponad 3 tysiącach sklepów w 600 miejscowościach.

Tegoroczną akcję pod hasłem „Podaruj potrzebującym jedzenie na świąteczny stół” wesprze ponad 55 tysięcy wolontariuszy. Organizacja zachęca do udziału i przypomina, że choć świąteczny stół ludzi ubogich nigdy nie ugina się od nadmiaru jedzenia, to dzięki pomocy wielu osób w tych dniach może stać się inny niż zwykle, naprawdę wyjątkowy. Każdy produkt podarowany w trakcie zbiórki ma znaczenie.

Banki Żywności zachęcają, by robiąc zakupy dla siebie w najbliższy weekend, przy okazji dołożyć do zbiórkowych koszy choćby jeden produkt z myślą o innych. Najbardziej pożądane są te z długimi terminami przydatności, jak np. mąka, makaron, kasza, cukier, olej, konserwy, przetwory owocowe i warzywne, bakalie, słodycze. Organizacja przypomina, że nawet jeden produkt ma znaczenie, ponieważ małe gesty setek tysięcy ludzi, zsumowane razem dają realny wymiar pomocy.

W zeszłym roku Banki Żywności zebrały 776 ton jedzenia, z których możliwe było przygotowanie ponad 1,5 miliona świątecznych posiłków dla osób potrzebujących.

W województwie opolskim zebrano 11,5 tony, które trafiły do podopiecznych organizacji prowadzących zbiórki.

Oprócz żywności zbiórkowej Banki Żywności, jak co roku, będą uzupełniać paczki świąteczne o inne produkty, m.in. z krótkimi terminami przydatności jak warzywa, owoce czy nabiał, pozyskane w ramach swojej codziennej działalności od producentów i ze sklepów.

- Zbiórka ma charakter ogólnopolski, co nie znaczy, że bezosobowy. Pamiętajmy, że tam po drugiej stronie zawsze jest jakaś konkretna historia i konkretna osoba, której pomagamy. Żywność z koszy zbiórkowych w konkretnym mieście zawsze trafia do osób potrzebujących z lokalnej społeczności, do naszych sąsiadów, osób i dzieci, których nie stać na zakup jedzenia, być może też naszych znajomych, o których nawet nie wiemy, że są w potrzebie. Paradoksalnie to bardzo częsty przypadek - podkreśla Dorota Jezierska, wiceprezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności.

Świąteczną Zbiórkę Żywności wspierają takie sieci jak Auchan, Biedronka, Carrefour, Intermarche, Kaufland, Lidl, Mila, Netto, Polo Market, Stokrotka, Tesco. Listę konkretnych sklepów, biorących udział w Świątecznej Zbiórce można sprawdzić pod adresem http://bit.ly/ŚZŻ2018

W ogólnopolską akcję zaangażowanych jest 55 tys. wolontariuszy, na Opolszczyźnie - 340. Opolski Bank Żywności organizuje zbiórkę po raz 14.

Banki Żywności wspierają pomocą żywnościową na masową skalę 3500 organizacji dobroczynnych w Polsce, m.in. świetlice, ogniska wychowawcze dla dzieci, domy dziecka, domy samotnej matki, jadłodajnie i inne organizacje, które prowadzą zbiorowe żywienie bądź przekazują żywność bezpośrednio osobom potrzebującym. Dzięki temu z pomocy żywnościowej systematycznie korzysta około 1,6 mln osób w potrzebie, będących podopiecznymi tych organizacji.

Regionalne banki otrzymują też żywność jako darowiznę od sklepów, producentów, czy też od ludzi w ramach zbiórek, to wciąż wyzwaniem dla nich pozostają ogromne koszty związane z transportem, magazynowaniem i sprzętem chłodniczym. By móc efektywniej wykorzystać swój potencjał i możliwości ratowania większych ilości jedzenia organizacja rusza wraz z początkiem grudnia z najnowszą kampanią „Stoliczku, nakryj się”, której celem będzie zbiórka pieniędzy na całoroczną działalność Banków.

Partnerem Strategicznym Świątecznej Zbiórki Żywności jest firma McCormick, właściciel marki Kamis.

- Już po raz siódmy firma McCormick jest Partnerem Strategicznym Świątecznej Zbiórki Żywności i wspiera nie tylko jej organizację w całej Polsce, ale również aktywnie realizuje od pięciu lat ideę wolontariatu pracowniczego. Dzięki między innymi zaangażowaniu naszych pracowników, którzy pomagają przy sortowaniu produktów w magazynie Banku Żywności SOS Warszawa w Regułach, pomoc żywnościowa ma szansę trafiać do potrzebujących jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia, zgodnie z ideą zbiórki. Świadomość tego, że wspólnie udało nam się w prosty sposób pomóc tym, którzy są w trudnej sytuacji życiowej jest niezwykle budująca – podkreśla Iwona German, dyrektor marketingu w firmie McCormick Polska.

OPOLSKIE INFO [30.11.2018]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska