W Plastyczniaku uczą się wygrywać bez pychy i przegrywać z pokorą

redakcja
Młodzież uwielbia nietypowe formy aktywności. Dla wielu gra w paintball jest atrakcyjniejsza, niż zwyczajny wuef.
Młodzież uwielbia nietypowe formy aktywności. Dla wielu gra w paintball jest atrakcyjniejsza, niż zwyczajny wuef.
Nauczyciele wychowania fizycznego w opolskim Plastyczniaku - Anna Madej i Marcin Dubiel - dbają o to, by zajęcia przez nich prowadzone zerwały ze szkodliwymi mitami na temat nudnego „szkolnego wuefu”.

Urozmaicają swoje lekcje, wyprowadzając je poza salę gimnastyczną. Organizują też, cenione przez uczniów, weekendowe wyprawy sportowe, a przede wszystkim sami dają przykład, jak dbać o formę mimo licznych obowiązków.

Artyści raczej nie są kojarzeni z aktywnym, pełnym sportowych pasji życiem. Młode pokolenie ma jednak coraz większą świadomość, że aktywność fizyczna wspomaga kreatywność i jest niezbędnym elementem zdrowego, zrównoważonego stylu życia.

- Staramy się różnicować formy aktywności. Są to gry zespołowe, gimnastyka, ćwiczenia siłowe, pływanie, jazda na łyżwach, a nawet wspinaczka. Każdy znajdzie coś dla siebie - podkreśla Anna Madej. - Organizujemy zajęcia w wielu obiektach sportowych Opola: chodzimy na lodowisko, na basen, uprawialiśmy bowling i wspinaczkę w K2. Były nawet zajęcia w grocie solnej.

Nauczyciele stale powiększają bazę przyborów sportowych. To już nie tylko hantle, stepy czy worki bułgarskie, ale i tubingi czy taśmy TRX. Anna Madej i Marcin Dubiel zgodnie podkreślają, że ważne jest również wprowadzanie relaksacji, jogi i ćwiczeń oddechowych, które pomogą uczniom radzić sobie ze stresem. Wychowanie fizyczne w Plastyczniaku obejmuje również nauczanie ergonomii pracy w pracowniach artystycznych: ustawienie sylwetki przy sztalugach, podczas pracy „w glinie”, przenoszenie i przesuwanie sprzętu. Wszystko po to, by słaba forma czy urazy nie stanęły na przeszkodzie artystycznemu spełnieniu.

- Chcemy wychowywać młodych ludzi w duchu fair-play - dodaje Anna Madej. - Wierzę, że sportowe hasło: „Wygrywać bez pychy, przegrywać z pokorą”, któremu sama jestem wierna od lat, może przełożyć się na ich pracę artystyczną.

Nauczyciele wychowania fizycznego Plastyczniaka to ludzie żyjący swoimi pasjami. Anna Madej jest pasjonatką kolarstwa i sportów siłowych. Startuje w zawodach, walczy i wygrywa: jest rekordzistką Polski w wielokrotnym wyciskaniu sztangi leżąc, w tym roku zdobyła m.in. tytuł mistrzyni Polski w jeździe parami na czas oraz w drużynie, jest także brązową medalistką Indywidualnych Mistrzostw Polski w jeździe na czas.

Wiele pasji ma także Marcin Dubiel. - Piłka siatkowa odegrała w moim życiu ogromne znaczenie - mówi.- Jako zawodnik grałem w III lidze na pozycji rozgrywającego. Od 10 lat jestem trenerem męskiej drużyny Uniwersytetu Opolskiego, z którą co roku startujemy w Akademickich Mistrzostwach Polski. Od dziecka uprawiam również piłkę nożną.

Swoje pasje Marcin Dubiel chętnie wykorzystuje w pracy nauczyciela i trenera. Od 9 lat organizuje wyjazdy w góry i rajdy rowerowe lub rowerowo-kajakowe po całej Polsce. Tą pasją stara się „zarazić” swoich uczniów. Taka forma zajęć cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wychowanków. To dobra alternatywa dla uczniów mniej zainteresowanych tradycyjnymi zajęciami wf. Ostatnio wprowadza też na zajęciach grę w paintball, ćwiczenia na trampolinach oraz wyjścia do kręgielni. Takie pomysły to strzał w dziesiątkę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska