W PLO nr VI w Opolu wyznają zasadę, że dobrze jest pomagać - zawsze i wszędzie

Redakcja
W obliczu wojny na Ukrainie społeczność PLO nr VI natychmiast zareagowała i okazała empatię potrzebującym. Z błyskawicznym odzewem spotkały się apele o pomoc materialną.
W obliczu wojny na Ukrainie społeczność PLO nr VI natychmiast zareagowała i okazała empatię potrzebującym. Z błyskawicznym odzewem spotkały się apele o pomoc materialną. PLO VI
W obliczu wojny na Ukrainie społeczność PLO nr VI natychmiast zareagowała i okazała empatię potrzebującym. Z błyskawicznym odzewem spotkały się apele o pomoc materialną.

Uczniowie zaczęli organizować zbiórki darów, a także włączyli się w szersze inicjatywy. Wsparli m.in. ratowników medycznych, którzy kończyli studia w naszym kraju i do niedawna jeszcze pracowali w Polsce, ale musieli wrócić na Ukrainę i poprosili o dostarczenie materiałów medycznych dla rannych w kijowskich szpitalach.

Darem serca są pozytywne uczucia, dlatego młodzież zaangażowała się w malowanie kartek z okazji Dnia Kobiet dla pań, którymi opiekuje się Centrum Dialogu Obywatelskiego.

Przyczynia się do tego wdrażanie w Szóstce inicjatywy „Budzącej się szkoły”.

- To ogólnopolska inicjatywa szkół, które są otwarte na wprowadzanie nowych rozwiązań do systemu edukacji, jak również są gotowe na zmianę podejścia do młodego człowieka - mówi Dariusz Domański, dyrektor PLO nr VI . - Chodzi o to, aby uczniowie czuli odpowiedzialność za swoją przyszłość, za to , w jaki sposób przygotowują się do matury, czego chcą się uczyć, jak chcą, żeby ten proces nauki przebiegał w szkole. Muszą mieć poczucie, że to jest ich wybór i ich przyszłość. Zrezygnowaliśmy więc z systemu profilowanego.

Powstały klasy indywidualnych rozszerzeń. Uczniowie sami mogą sobie skompletować według własnych potrzeb i zainteresowań przedmioty, których będą się uczyć w wersji rozszerzonej i w ten sposób zbudować własny profil. Powstały zupełnie nieoczywiste kombinacje, a uczniowie są zadowoleni, ponieważ uczą się tego co chcą, co wybrali.

Sukces tego typu podejścia widoczny stał się już w lipcu ub. roku, kiedy zamiast planowanych dwóch klas indywidualnych rozszerzeń, utworzono trzy klasy. Tak duże zainteresowanie wzbudziła wśród młodych ludzi możliwość uczenia się w klasach, w których sami wybierali przedmioty wiodące.

Należy również zwrócić uwagę na kolejny bardzo ważny aspekt - podejście opolskiej Szóstki do młodzieży z niepełnosprawnościami. Do tej pory liceum postrzegane było, jako szkoła typowo sportowa. Obecnie, obok tradycji sportowych, które nadal są pielęgnowane, działania skierowano również do młodzieży z niepełnosprawnościami. W szkole jest jedyna w województwie klasa integracyjna, w której obok nauczyciela przedmiotowego obecny jest nauczyciel koordynujący proces kształcenia ucznia z niepełnosprawnością.

Dbając o pozytywne relacje w szkole, do współpracy zaproszono stowarzyszenie „Droga Do Celu”. Zaproponowało ono rozwijanie kompetencji i umiejętności interpersonalnych oraz komunikacyjnych w społeczności szkolnej, poprzez wdrażanie projektu mediacji rówieśniczych. Wiceprezes stowarzyszenia, Jolanta Dec, uważa, że mediacje rówieśnicze dają przestrzeń, w której młody człowiek uczy się w sposób alternatywny rozwiązywać konflikty, ale przede wszystkim uczy się języka życzliwości, kompromisu i szacunku do drugiego człowieka. To dają ćwiczenia, które polegają na rozwiązywaniu przygotowanych scenariuszy lub konfliktów występujących w życiu uczniów, w obecności zawodowego mediatora, który na konkretnych przykładach uczy sposobów rozwiązywania sytuacji konfliktowych.

Narodowe Czytanie w Płocku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie