W podstrefie ekonomicznej w Kluczborku będzie kolejnych 130 miejsc pracy [MAPA, zdjęcia]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Kluczborska strefa rozwoju w Ligocie Dolnej jest już pełna. Teraz gmina chce powiększyć podstrefę ekonomiczną o 11 hektarów.
Kluczborska strefa rozwoju w Ligocie Dolnej jest już pełna. Teraz gmina chce powiększyć podstrefę ekonomiczną o 11 hektarów. Mirosław Dragon
Podstrefa ekonomiczna w Kluczborku jest już pełna, obecnie trwa budowa dwóch ostatnich fabryk. Władze miasta przejęły stary tartak, żeby stworzyć nowe 11 hektarów dla biznesu.

Kluczborska podstrefa ekonomiczna w Ligocie Dolnej ma łącznie 54 hektary, ale z tego aż 44 hektary kupiła już w 2010 r. włoska Marcegaglia.

Włosi zbudowali ogromną fabrykę, w której produkowane są stalowe rury.

Obok stoi kooperujący z Marcegaglią zakład Inpol-Krak, zajmujący się precyzyjnym cięciem rur i profili, Aspöck Automotive Polska, produkujący lampy samochodowe, a także Ocynkownia Śląsk (ten zakład akurat nie jest objęty Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną).

Trwają budowy dwóch ostatnich fabryk na terenach przy ul. Przemysłowej:

  • wytwórni pasz Cedrob,
  • fabryki szczotkarek oraz głowic szlifierskich Cosma Poland.

Zobacz na mapie, jacy inwestorzy zbudowali zakłady pracy na terenach inwestycyjnych w Kluczborku

Działające już zakłady stworzyły łącznie 550 nowych miejsc pracy. Cedrob i Cosma zaoferują kolejne 130 etatów.

- Kiedyś sam kluczborski Famak w okresie szczytu zatrudniał 2,5 tysiąca pracowników, ale to były inne czasy - mówi Jarosław Kielar, burmistrz Kluczborka. - Dzisiaj fabryki są zautomatyzowane. W dużej fabryce Inpol-Krak pracuje w sumie tylko 10 osób!
Żeby inwestorom zapewnić dojazd dla samochodów ciężarowych, gmina od kilku lat buduje miejską obwodnicę. Już połączono drogi krajowe nr 42 i 45, a w ostatnim etapie ma powstać jeszcze połączenie z krajową „jedenastką”. Do października powstanie czwarty odcinek tej trasy (będzie to przedostatni etap).

Kluczborska podstrefa jest już pełna, dlatego władze miasta szykują nowe miejsce dla inwestorów.

Gmina kupiła okazyjnie za niecały milion złotych od komornika sądowego 11-hektarowy teren po tartaku przy ul. Wołczyńskiej w Kluczborku.

- Wyburzyliśmy tam stare budynki, wyrównaliśmy teren. Teraz czekamy na rozporządzenie o włączeniu tych 11 hektarów do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - dodaje Jarosław Kielar.

Na razie władze miasta są w zawieszeniu. Czekają na włączenie gruntów do podstrefy, a do tego czasu nie mogą ich oferować inwestorom.

Według zapowiedzi WSSE Invest-Park tereny inwestycyjne w Kluczborku, a także w Opolu i Brzegu mają zostać włączone do strefy w tym roku.

- Optymalnie byłoby, gdyby na nowych terenach inwestycyjnych powstały 3-4 średnie zakłady pracy, ale oczywiście może być też jeden duży inwestor - mówi Jarosław Kielar. - W takich miastach jak Kluczborku każde nowe miejsce pracy jest ważne.

Zobacz na mapie, jacy inwestorzy zbudowali zakłady pracy na terenach inwestycyjnych w Kluczborku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska