W połowie roku ma ruszyć centrum przesiadkowe Opole-Wschodnie. Ile zapłacimy za bilet?

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
W Urzędzie Miasta w Opolu trwają prace nad ustaleniem regulaminu korzystania z centrów przesiadkowych, w tym również ceny za postawienie tam samochodu. Póki co parking przy ul. Oleskiej jest bezpłatny
W Urzędzie Miasta w Opolu trwają prace nad ustaleniem regulaminu korzystania z centrów przesiadkowych, w tym również ceny za postawienie tam samochodu. Póki co parking przy ul. Oleskiej jest bezpłatny Sławomir Draguła
Opole powoli przygotowuje się do uruchomienia centrum przesiadkowego przy stacji kolejowej Opole-Wschodnie. Kierowcy na jednym bilecie będą mogli zostawić na parkingu samochód, a następie pojechać komunikacją miejską. Ile zapłacimy za bilet? O tym w połowie roku zdecydują radni.

Obiekty na trzech stacjach kolejowych w Opolu będą prawdziwym testem takiego podejścia do transportu w mieście.

- Chcemy umożliwić mieszkańcom Opole, ale przede wszystkim innych miejscowości, którzy w stolicy regionu będą załatwiać swoje sprawy, łatwą zmianę środka transportu. Chodzi o to, aby jak najmniej samochodów spalinowych pojawiało się w centrum miasta - tłumaczy Adam Leszczyński, rzecznik urzędu miasta.

W tym celu zmieniono już kursowanie niektórych linii autobusów MZK. Wybudowane na początku tego roku centrum przesiadkowe Opole-Wschodnie jest obsługiwane przez 4 linie autobusów MZK: 11, 15, 28 i N2. Powstały też nowe przystanki: Dworzec Wschodni - Uniwersytet, Dworzec Wschodni - Wieża Ciśnień, Rataja - Dworzec Wschodni oraz Rataja - Szpital. Wszystko po to, aby podróżni mogli szybko dojechać w dowolny rejon miasta.

Czy Opolanie będą chcieli zostawić tu swój samochód?

Aby centrum przesiadkowe mogło spełnić swoje główne zadanie, czyli zachęcić kierowców do pozostawienia tam swojego samochodu, przy stadionie Odry Opole wybudowano duży parking na blisko 80 miejsc.

- Parking funkcjonować będzie w systemie „Parkuj i Jedź”, czyli będzie odpłatny i przeznaczony wyłącznie dla korzystających z komunikacji zbiorowej. Jeden bilet będzie uprawniał do pozostawienia tam swojego samochodu i przesiadki do autobusów MZK - wyjaśnia Leszczyński.

W urzędzie trwają prace nad ustaleniem regulaminu korzystania z centrów przesiadkowych, w tym również ceny za postawienie tam samochodu. Póki co parking przy ul. Oleskiej jest bezpłatny i już teraz - co widać po rejestracjach pozostawionych tam pojazdów - chętnie korzystają z niego mieszkańcy Kluczborka, Olesna czy Strzelec Opolskich.

Parkingi przy Dworcu Wschodnim będą dwa - płatny i bezpłatny

- Na tę chwilę trudno powiedzieć, jaka będzie cena za skorzystanie z centrum przesiadkowego. Wciąż trwają analizy, czy dobrym rozwiązaniem będzie bilet uprawniający do skorzystania ze wszystkich linii MZK oraz czy ma być on czasowy np. ośmiogodzinny czy może całodzienny. Nie rozwiązanym pozostaje również forma biletu i to, czy wystarczy jedynie paragon po zapłaceniu za parking, czy kierowca dostanie tzw. voucher- wskazuje rzecznik ratusza.

Ważną informacją dla zmotoryzowanych jest również fakt, że w rejonie Dworca Wschodniego przy siedzibie spółki WiK powstał drugi, bezpłatny parking. Mogą z niego korzystać np. studenci Uniwersytetu Opolskiego, którzy stamtąd dojdą w kilka minut na uczelnię i nie potrzebują przy tym skorzystać z komunikacji miejskiej.

W połowie tego roku nad regulaminami centrów przesiadkowych mają pochylić się opolscy radni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska