W Portugalii i we Włoszech uczniowie Gzowskiego szlifowali umiejętności

red
W wolnym czasie uczniowie zwiedzali piękne miasta, poznawali kulturę, język i tradycje regionów, w których gościli.
W wolnym czasie uczniowie zwiedzali piękne miasta, poznawali kulturę, język i tradycje regionów, w których gościli. gzowski
Uczniowie mogli rozwijać swoje umiejętności zawodowe i językowe w ramach projektu „Podróż po doświadczenie - praktyki zawodowe szansa na rozwój zawodowy 3”, który realizowany był ze środków programu ERASMUS +.

Dzięki udziałowi w tym projekcie, młodzi poprawili znajomość języka, poznali inną kulturą, kuchnię, zawarli znajomości, poznawali Włochy i Portugalię.

Jedna z uczestniczek wyjazdu, Sarah Smyrek, tak wspomina praktyki: „Wraz z moimi rówieśnikami mogłam skorzystać z praktycznej nauki zawodu poza granicami Polski. Miesiąc spędziliśmy we Włoszech, a dokładniej w Parmie - ojczyźnie parmezanu i szynki parmeńskiej. Jako uczennica kierunku technik budownictwa przez miesiąc mogłam poszerzać swoją wiedzę i umiejętności w tym zakresie. Taką możliwość mieli również uczniowie kształcący się w kierunkach technik informatyk i technik architektury krajobrazu.

Poza pracą braliśmy udział w kursach języka włoskiego prowadzonych przez organizację YouNet. W czasie wolnym zwiedziliśmy piękną Wenecję, Bolonię i oczywiście Parmę. Podczas praktyk zdobyliśmy nie tylko doświadczenie zawodowe - mieliśmy również okazję poznać kulturę włoską, język oraz tradycje.

Inna beneficjentka programu ERASMUS +, Aleksandra Szperlik, podkreśla, że miesięczne praktyki w Portugalii to nie tylko okazja do zwiedzania pięknych zakątków Półwyspu Iberyjskiego.

To także szansa na zdobycie cennego doświadczenia zawodowego i nowych umiejętności. Ola pobyt w Evorze, w Portugalii, ocenia jako bardzo udany: „Kształcimy się na kierunku technik budownictwa i energii odnawialnej. Każdy z nas mógł poznać jak wygląda prawdziwa praca na budowie, w sklepie budowlanym i w hurtowni. Mieliśmy okazję do szlifowania naszych umiejętności językowych.

Na co dzień posługiwaliśmy się językiem angielskim oraz portugalskim. Nie zabrakło nam czasu na poznanie specjałów kuchni portugalskiej takich jak „pasta de nata”. Pojechaliśmy do pięknej Lizbony, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć słynne tramwaje, ocean oraz dzielnicę Belem. Praktyki to był świetnie spędzony czas. Wszyscy usamodzielniliśmy się, przeżyliśmy wspaniałe chwile. Udział w programie Erasmus+ to była nasza najlepsza przygoda.”

Warto podkreślić, że praktyki zagraniczne to oferta, z jaką uczniowie Gzowskiego spotykają się każdego roku i chętnie z tego rodzaju dokształcenia korzystają. Takie doświadczenie nie tylko pomaga rozwijać kompetencje zawodowe, ale także umiejętność radzenia sobie w nowej sytuacji, organizacji i współpracy, nie wspominając o praktycznym zastosowaniu języka obcego, co chyba najbardziej motywuje do tego, aby się go uczyć.

W programie Erasmus biorą udział 4 mln osób z 34 krajów Europy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska