W potrzebie gmina gminie ruszy na pomoc

  W potrzebie gmina gminie ruszy na pomoc

  Zdjęcie autora materiału
  Mirela Mazurkiewicz

  Nowa Trybuna Opolska

  W akcjach nadzwyczajnych współpraca gmin jest nie do przecenienia.

  W akcjach nadzwyczajnych współpraca gmin jest nie do przecenienia. ©Fot. Jarosław Jakubczak

  Porozumienie w tej sprawie podpisze dziś (18.10) 21 samorządów z Aglomeracji Opolskiej, a także powiat opolski i krapkowicki.
  W akcjach nadzwyczajnych współpraca gmin jest nie do przecenienia.

  W akcjach nadzwyczajnych współpraca gmin jest nie do przecenienia. ©Fot. Jarosław Jakubczak

  - Idea jest taka, że strażacy dadzą swoje ręce, zaangażowanie i sprzęt, a gminy dołożą materiały potrzebne na przykład do zabezpieczenia dachów po przejściu gradobicia, czy trąby powietrznej - mówi brygadier Adam Janiuk z Komendy Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, która będzie jednym z sygnatariuszy porozumienia. - Nie ma przepisu, który nakazywałby gminom czy starostwom posiadanie na stanie konkretnej ilości materiałów na wypadek kataklizmów. W praktyce takie materiały są gromadzone w magazynach, ale w niewystarczających ilościach, jeśli dany samorząd - w razie poważniejszego zagrożenia - chciałaby działać w pojedynkę.

  „Solidarni w obliczu zagrożeń” to projekt unikatowy w skali kraju. Chęć współpracy, oprócz strażaków, zadeklarowało 21 gmin należących do Stowarzyszenia Aglomeracja Opolska, a także powiat opolski i krapkowicki. Partnerzy zamierzają połączyć swoje siły nie tyko w przypadku walki ze skutkami niebezpiecznych zjawisk pogodowych.

  - Wyobraźmy sobie taką sytuację: w środku nocy dochodzi do wypadku autokaru. Ranni trafiają do szpitali, ale bezpieczeństwo musimy zapewnić również tym, którzy nie ucierpieli, choć brali udział w zdarzeniu - mówił kilka miesięcy temu w rozmowie z nto bryg. Paweł Kielar, komendant miejski PSP w Opolu, który zaangażował się w tworzenie porozumienia. - Tym ludziom trzeba dać schronienie, ciepłą herbatę, otoczyć opieką... Gminy najczęściej organizują takie miejsca na bazie infrastruktury szkolnej, na przykład w salach gimnastycznych, ale w weekend albo w nocy trudno je uruchomić z minuty na minutę.

  Projekt ma tę zaletę, że w sytuacji kryzysowej, na przykład w razie katastrofy w ruchu lądowym, gradobicia czy przejścia trąby powietrznej, gmina będzie mogła skorzystać z pomocy sąsiada.- Samorząd nie będzie musiał gorączkowo szukać sposobu zdobycia worków z piaskiem czy plandek, ale zwróci się o wsparcie do partnerskiej gminy, która je akurat posiadana stanie - wyjaśnia Piotr Dancewicz, dyrektor biura Aglomeracji Opolskiej. - Później będzie miał kilka miesięcy na to, aby te materiały odkupić i zwrócić.

  Dzisiejsze (18.10) porozumienia jest pierwszym etapem współpracy, na którym partnerzy chcą wykorzystywać już istniejące zasoby.

  - W przyszłości chcielibyśmy m.in. uruchomić elektroniczną bazę, w której na bieżąco będzie można sprawdzić jakim sprzętem w danym momencie dysponuje konkretna gmina - wyjaśnia Piotr Dancewicz. - To wymaga pieniędzy i będziemy starali się je pozyskiwać m.in. z Unii Europejskiej.

  Szacunkowy koszt całego programu to 8-10 milionów euro.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Wiedza o samorządzie w pigułce

  Wiedza o samorządzie w pigułce

  Mistrzowie tańca irlandzkiego po raz pierwszy w Opolu!

  Mistrzowie tańca irlandzkiego po raz pierwszy w Opolu!

  Zapraszamy na jeździecki Hubertus 2018

  Zapraszamy na jeździecki Hubertus 2018

  Wideo