W przyhutniczej stróżówce w Ozimku powstanie muzeum

Mariusz Jarzombek
Leżąca przy zabytkowym moście stróżówka wydaje się idealnym miejscem na muzeum.
Leżąca przy zabytkowym moście stróżówka wydaje się idealnym miejscem na muzeum. Mariusz Jarzombek
Obiekt przy żeliwnym moście gmina chce przekazać stowarzyszeniu Dolina Małej Panwi.

Kiedy teren przy zabytkowym moście przejmowany był przez gminę od huty, w stróżówce planowano otworzyć kawiarnię lub naleśnikarnię. Władze gminy zmieniły jednak plan. Marek Korniak, burmistrz Ozimka, wspomniany obiekt zamierza przekazać towarzyszeniu Dolina Małej Panwi pod planowane muzeum hutnictwa.

- Dysponuje ono zbiorami, które warto wyeksponować właśnie tu, w sąsiedztwie mostu, kadzi hutniczej, zakładu, dzięki któremu powstało tu wszystko - wyjaśnia Marek Korniak.

Zdaniem Józefa Tomasza Jurosa, prezesa stowarzyszenia, wykorzystanie obiektu leżącego w sąsiedztwie najstarszej wciąż działającej huty na ziemiach polskich to idealne miejsce na muzeum.

- Nie ma lepszego miejsca na to, aby pokazać bogatą historię tutejszego odlewnictwa metali - tłumaczy Juros. - Mamy olbrzymi materiał dokumentacyjny, ale także bardzo wiele eksponatów, które mogą uatrakcyjnić i uzupełnić zabytek, jakim jest most.

Gmina prowadzi ze stowarzyszeniem rozmowy na temat bezpłatnego użyczenia obiektu. - Ich zakończenie ma nastąpić wiosną - zapowiada Korniak.

Stowarzyszenie Dolina Małej Panwi od lat zajmuje się promocją i opisywaniem dziejów Ozimka i okolic. Na koncie ma kilka książek, albumów, wystaw, od ubiegłego roku organizuje cykliczne wykłady na temat historii miasta i okolic. W muzeum znajdzie się część zbiorów, jakie stowarzyszenie przejęło z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

- Wśród nich mamy ponad 240 bardzo ciekawych, unikalnych dokumentów, mapy i rysunki techniczne obiektów i urządzeń hutniczych z przełomu XVIII i XIX wieku - wylicza Juros.

M.in. w oparciu o te dokumenty w każdą drugą środę miesiąca organizowane są otwarte wykłady. Ostatni odbył się w lokalu Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej przy ulicy Słowackiego 1. Był poświęcony osadzie hutniczej Hüttendorf i wyspom na rzece Mała Panew pomiędzy Krasiejowem i Ozimkiem. Kiedyś nosiły one nazwy Redena i Redanza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska