W Publicznym Zespole Przedszkolno-Szkolnym w Koźlu-Rogach świętowano Europejski Dzień Języków

Krzysztof Ogiolda
Poszczególne klasy przybliżały różne państwa i języki europejskie. Nauka łączyła się z zabawą.
Poszczególne klasy przybliżały różne państwa i języki europejskie. Nauka łączyła się z zabawą. Fot. ZPS Koźle Rogi
W tej szkole o kompetencję językową uczniów dba się na co dzień. Część przedmiotów jest nauczana dwujęzycznie.

Uczniowie przedstawiali kraje niemieckojęzyczne, takie jak Niemcy, Austria i Szwajcaria oraz prezentowali inne języki i państwa europejskie.

- Każda klasa miała przydzielony jeden język i kraj oraz dwa tygodnie na przygotowanie swojego stoiska – mówi Joanna Rasch, dyrektor placówki. - Dzieci były przebrane w barwy charakterystyczne dla danego kraju, a w jego języku śpiewały, mówiły wiersze itd. prezentowały także zwroty grzecznościowe m.in. po niemiecku, francusku, hiszpańsku i niderlandzku.

Szkołę prowadzi Stowarzyszenie Oświatowe Koźle-Rogi.
- Reprezentuje ono mniejszość niemiecką – podkreśla pani dyrektor – stąd też w naszej szkole, która nosi imię Johanna Wolfganga von Goethe nauczanie odbywa się w języku mniejszości narodowej. W praktyce oznacza to, że w poszczególnych klasach cztery przedmioty są nauczane także w języku niemieckim, zaś w przedszkolu oprócz języka mniejszości dzieci mają edukację przedszkolną zamiennie po polsku i po niemiecku.

W dwóch językach nauczane są w szkole następujące przedmioty: wychowanie fizyczne, plastyka, technika, matematyka, historia, wiedza o społeczeństwie i edukacja dla bezpieczeństwa.

Joanna Rasch podkreśla, że szkoła cały czas się rozwija. - W ubiegłym roku mieliśmy 67 uczniów uczęszczających do szkoły podstawowej – mówi. - W tym roku już 89. Szczególnie cieszy, że do obecnej klasy pierwszej zapisało się aż 18 dzieci. To potwierdza, że zainteresowanie nauczaniem dwujęzycznym – po niemiecku i po polsku – jest dosyć duże. A rodzice chętnie dzieci do naszej szkoły zapisują. Mam nadzieję, że ta tendencja się utrzyma.

Jedną z wizytówek szkoły – obok nauczania w dwóch językach – są zajęcia kształtujące kreatywność. Mają one pomagać m.in. w budowaniu umiejętności logicznego wiązania faktów i wykorzystywania matematyki w codziennym życiu. Jednym z projektów zrealizowanych we wrześniu było także malowanie kamieni przyjaźni. Zajęcia te – dwujęzycznie - poprowadziła pani Christine Siegmund, plastyczka z Niemiec. Pomagała jej nauczycielka plastyki, Lidia Pieczonka.

Nauka odbywa się w komfortowych warunkach. W tym roku wyremontowano budynek szkoły. Odnowione zostały ściany, drzwi, oświetlenie i ogrzewanie. Wprowadzono także obowiązkowe nieodpłatne zajęcia z wf-u na basenie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska