W ramach polsko-ukraińskiej przyjaźni powiat oleski podarował kopię ikony

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Tak wygląda wierna kopia ikony Marki Boskiej Korbielowskiej. Przez tydzień była w Oleśnie, teraz trafi do Bogorodczan.
Tak wygląda wierna kopia ikony Marki Boskiej Korbielowskiej. Przez tydzień była w Oleśnie, teraz trafi do Bogorodczan. Mirosław Dragon
Powiat oleski podarował Bogorodczanom kopię ikony Matki Boskiej Korbielowskiej. Ikona przez wieki wisiała w Bogorodczanach. Została wywieziona z Ukrainy podczas wojny. Jej wierną kopię napisała artystka z Olesna.

- Ukraińcy z naszego partnerskiego powiatu bogorodczańskiego odkryli, że XVII-wieczna ikona z klasztoru w Bogorodczanach wisi dzisiaj w kościele w Korbielowie koło Żywca. Podczas jednej z wizyt partnerskich pojechali zobaczyć tę ikonę. Postanowiliśmy wtedy zlecić wykonanie wiernej kopii tej ikony, żeby mogła wrócić do Bogorodczan - mówi Norbert Hober, szef wydziału promocji w oleskim starostwie. - To miała być taka piękna, pojednawcza inicjatywa w stosunkach polsko-ukraińskich.

XVII-wieczna ikona wisiała w klasztorze dominikanów w Bogorodczanach w diecezji lwowskiej.

W 1944 roku zakonnicy wywieźli ją najpierw do Jarosławia, a w 1975 roku obraz został umieszczona w ołtarzu kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Aniołów w Korbielowie koło Żywca. Wisi tam do dzisiaj.

- Kopię wykonała Beata Domagała z Olesna, która ma pracownię pisania ikon - dodaje Norbert Hober.

- Ikona została napisana zgodnie z kanonem wielowiekowej tradycji - zapewnia Beata Domagała. - Kopia Matki Bożej Korbielowskiej została napisana na zagruntowanej desce z olchy z wklejonym płótnem bawełnianym i gruntem z kredy szampańskiej i kleju króliczego.

Co ciekawe, najpierw trzeba było uzyskać specjalne pozwolenie biskupa prawosławnego, żeby Matkę Boską mogła namalować kobieta. Pisanie ikon do prawosławnych kościołów jest bowiem zastrzeżone dla mężczyzn. Biskup zgodził się na zrobienie wyjątku.

Kopia Matki Boskiej została wykonana tradycyjną techniką tempery jajowej z zastosowaniem pigmentów (sproszkowanych barwników), czyli tak samo jak wieki temu robiono to w Bizancjum.

Aureole i i korony Matki Bożej i Dzieciątka ozdobiono 24-karatowym złotem płatkowym Koszty wykonania ikony pokryli darczyńcy oraz górale z Korbielowa. Ukraińcy z Bogorodczan zastrzegli, że sami zapłacą za złocenia.

Przez tydzień ikona była wystawiona w kościele parafialnym w Oleśnie. Teraz pojechała do Korbielowa.

- Zgodnie z prawem kanonicznym muszą nastąpić zaślubiny kopii z oryginalną ikoną, obie muszą się dotknąć - dodaje Norbert Hober. - Korbielowa pojedziemy do Bogorodczan. Tam ikona zostanie przekazana i poświęcona na uroczystej mszy świętej 25 września.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska