W siedzibie Parku Krajobrazowego Góry Opawskie odbyły się ciekawe zajęcia. Uczestnicy poznali dziuplaki i budowali budki lęgowe

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Uczestnicy zajęć zorganizowanych przez pracowników Parku Krajobrazowego "Góry Opawskie" własnoręcznie wykonali budki lęgowe dla ptaków, które mogli zabrać i zawiesić w pobliżu swoich domów
Uczestnicy zajęć zorganizowanych przez pracowników Parku Krajobrazowego "Góry Opawskie" własnoręcznie wykonali budki lęgowe dla ptaków, które mogli zabrać i zawiesić w pobliżu swoich domów Marcin Żukowski
W siedzibie Parku Krajobrazowego Góry Opawskie w Pokrzywnej odbyły się warsztaty z budowy i montażu budek lęgowych dla ptaków. Okazuje się, że dziuplaki to cenni sojusznicy ogrodników i działkowców. Dlaczego warto zadbać o ich obecność w sąsiedztwie upraw roślin? O czym należy pamiętać przy tworzeniu sztucznej dziupli?

- Musimy pamiętać, że zapraszamy ptaki do naszych budek lęgowych nie po to, aby zrobić sobie przyjemność, ale po to, aby o nie zadbać – tłumaczy Anna Torbus, edukator w Zespole Opolskich Parków Krajobrazowych - Chodzi o to, aby w miejscach, gdzie zabraliśmy przestrzenie ptakom, a ich środowisko zubożało, żeby tam móc je zaprosić do powrotu.

Jednak ptaki w sąsiedztwie przynoszą wymierne korzyści również dla ludzi.

- Tam, gdzie są ptaki, tam jest mniej szkodników, a drzewa są zdrowsze – przekonuje pani Anna.

Dlatego warto pomóc ptakom osiedlać się w bliskich nam lasach czy parkach, ale również skłonić je do częstego odwiedzania naszych ogrodów i sadów. Wbrew pozorom sojusznikiem człowieka może być nawet okryty złą sławą szpak.

- W okresie lęgowym ptaki mają bardzo wzmożony apetyty i zapotrzebowanie na wysokobiałkowe pożywienie, czyli larwy, owady, jaja. W tym czasie dziuplaki, szczególnie te najmniejsze, są w stanie zjeść tyle, ile same ważą – wyjaśnia Anna Torbus.

Edukatorka zapewnia, że wszystkie dziuplaki mogą sprzyjać ludziom, ponieważ żerują w różnych środowiskach uzupełniając się wzajemnie. Przykładowo szpak jest w stanie wyciągnąć głęboko zalegające larwy, np. chrabąszcza majowego, dzięcioły wyciągają szkodniki z pni drzew, a jerzyki, które praktycznie niemal całe życie spędzają w locie, wyłapują szkodniki latające na różnych wysokościach.

Dziuplaki to ptaki, które swoje gniazda zakłada w dziuplach lub rożnego rodzaju wnękach czy szczelinach. Z kolei dziuplaki pierwotne to grupa ptaków samodzielnie wykuwających dziuple. W naszym kraju to głównie gatunki dzięciołów, z wyjątkiem krętogłowa. Czasem można zaliczyć do tej grupy niektóre gatunki sikor, które w odpowiednio miękkim drewnie potrafią same wykuć dziuple.

Budki lęgowe to tak naprawdę sztuczne dziuple, które mają zastąpić dziuple naturalne, powstałe w wyniku erozji drewna, albo zostały wykute przez dzięcioły. Budując i wieszając własną budkę należy pamiętać o przestrzeganiu kilku ważnych zasad. Przede wszystkim nie zapominajmy, że poszczególne gatunki ptaków potrzebują domki o odpowiednich rozmiarach i średnicach otworów. Warto przy tym skorzystać z rozmiarów opracowanych przez prof. Jana Sokołowskiego. Nie impregnujemy domków sztucznymi środkami chemicznymi mogącymi zaszkodzić zwierzętom. Budkę należy zawiesić na drzewie rosnącym prosto, najlepiej na wysokości około 3 metrów, w miejscu nienasłonecznionym. Odległość między budkami powinna wynosić 30-50 metrów. Na powierzchni jednego hektara powinno być nie więcej niż 10 budek lęgowych.

Budki lęgowe można zawieszać na drzewach o każdej porze roku. Same ptaki zdecydują czy i kiedy je zasiedlą. Jednak należy bezwarunkowo pamiętać, że wieszając budkę powinniśmy również zadbać o jej coroczne czyszczenie. Stare gniazda można usuwać po 15 października.

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie