W słońcu dbaj o swoje oczy

Redakcja
Okulary powinny nie tylko dobrze wyglądać na nosie, ale i chronić oczy.
Okulary powinny nie tylko dobrze wyglądać na nosie, ale i chronić oczy.
Trzeba je chronić przed silnym promieniami słońca. Dlatego nie żałuj pieniędzy na porządne okulary.

- Należy pamiętać, że okulary muszą być odpowiedniej jakości, posiadać filtry UV, które chronią siatkówkę przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym - przypomina Halina Bandurowska, okulista z Przychodni Lekarskiej Optima w Prudniku. - Dlatego należy się w nie zaopatrywać wyłącznie u optyka. W tym przypadku lepiej nie żałować pieniędzy, gdyż oczy ma się tylko jedne. Nie ma do nich części zamiennych. Okulary kupowane na bazarach, ulicznych stoiskach są pozbawione filtru UV. To, że widnieje na nich takie oznaczenie, jeszcze niczego nie gwarantuje. Właściciel takich okularów tylko subiektywnie odczuwa ulgę po ich założeniu w słoneczny dzień. To jest złudne uczucie. Powodują one bowiem rozszerzenie źrenicy, co sprawia, że jeszcze więcej szkodliwych promieni dociera do źrenicy.

O zabraniu okularów z odpowiednimi szkłami musimy pamiętać szczególnie wtedy, gdy wybieramy się nad morze, do krajów egzotycznych lub w wysokie góry. Np. od wody i piasku odbija się aż 80-90 proc. promieniowania UV, gdy od ziemi tylko 5-7 proc.
- Nasze oczy są przyzwyczajone do nasłonecznienia tylko w naszej strefie, natomiast nie są zaadaptowane do warunków panujących w ciepłych krajach - podkreśla dr Halina Bandurowska. - Dlatego tam z okularami z filtrem ani na chwilę nie możemy się rozstawać.
Częste i długie przebywanie na słońcu bez odpowiedniego zabezpieczenia oczu może wywołać tzw. letnie zapalenie spojówek, nadwrażliwość na słońce lub alergię. Ale nie są to jeszcze najgroźniejsze schorzenia.

- Brak okularów z filtrem, na przykład w trakcie częstego opalania, może doprowadzić do oparzenia siatkówki, do powstania blizny w tym miejscu i do nieodwracalnych zmian - przestrzega doktor Bandurowska. - Skutkuje to pogorszeniem centralnego widzenia, czyli ogólnie upośledzeniem widzenia. U niektórych osób ogranicza się ono potem do największych cyferek.

Dużo też zależy od tzw. wrażliwości osobniczej. Jeśli ktoś już ma kłopoty ze wzrokiem, z siatkówką, to tym bardziej nie może ryzykować. Musi zakładać okulary przeciwsłoneczne.

Warto zwracać też uwagę na zauszniki przy oprawce. Im są szersze, tym lepiej, bo osłaniają oczy przed nadmiarem promieniowania docierającego z boku. Ważne jest również, by przebywając w miejscu mocno nasłonecznionym, oprócz okularów założyć dodatkowo kapelusz lub czapeczkę z daszkiem.

Istnieją jednak przeciwwskazania do noszenia przeciwsłonecznych okularów. Dotyczy to pewnych postaci jaskry. Okulary powodują bowiem rozszerzanie się źrenic, bo wpada do nich wtedy mniej światła. W pewnych przypadkach tej choroby taka reakcja źrenic jest niewskazana.

Jeśli czujemy, że promienie słoneczne źle wpłynęły na nasz wzrok, musimy pójść do okulisty. Przy lżejszych dolegliwościach pomożemy sobie sami. W aptekach jest dostępna cała gama kropli do oczu, zalecanych na przekrwienia, usuwających zmęczenie i podrażnienia. Z leczeniem oczu na własną rękę lepiej jednak nie przesadzać. Może to bowiem wywołać skutki uboczne i spowodować trudny do wyleczenia przewlekły stan zapalny.

Jak chronić oczy?

nie patrz bez okularów bezpośrednio na słońce - może dojść do wypalenia dziury w siatkówce, powstaje wtedy blizna jak po oparzeniu
nie czytaj w pełnym słońcu, jeżeli już - to tylko pod parasolem
w dni upalne i słoneczne dużo pij - odwodnienie dla oczu jest tak samo niebezpieczne jak dla innych części ciała, może wywołać zmiany w gałce ocznej.

Na co szkodzi promieniowanie?
UVA - stanowi zagrożenie dla oczu i dla delikatnej skóry powiek: przyczynia się do szybszego powstawania zaćmy, zwyrodnień w obrębie siatkówki, starzenia się oka; jest słabo pochłaniane przez warstwę ozonową
UVB - może wywołać bolesne zapalenie spojówki i rogówki, wpływa na rozwój zaćmy; jest w znacznym stopniu pochłaniane przez warstwę ozonową
UVC - może doprowadzić do zmian nowotworowych, ale, na szczęście, jest prawie całkowicie pochłaniane przez warstwę ozonową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska