W sobotę niezwykła premiera w "Kochanowskim" - dla widzów w...

  W sobotę niezwykła premiera w "Kochanowskim" - dla widzów w wieku 8-36 miesięcy

  Zdjęcie autora materiału

  Iwona Kłopocka

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  Interaktywny pokaz połączony jest z zabawą i warsztatami.
  1/24
  przejdź do galerii

  Interaktywny pokaz połączony jest z zabawą i warsztatami. ©Iwona Kłopocka

  W sobotę w Teatrze Kochanowskiego niezwykła premiera. Nie spektaklu - bo „Chodzi o to” - nie opowiada żadnej historii. Twórcy mówią o teatrze doznaniowym, interaktywnym, którego główni odbiorcy, opolskie bobasy, są zarazem aktorami.
  To pierwsza w historii Kochanowskiego premiera dla widza „najnajmłodszego”. Wydarzenie adresowane jest do maluchów w wieku 8 miesięcy - 3 lata. - „Chodzi o to” jest o chodzeniu, bo chodzenie to rodzaj komunikacji - mówi reżyser Alicja Morawska-Rubczak.

  O co więc o chodzi? Dosłownie o chodzenie, o działanie, o dotykanie, poznawanie, doznawanie. I rozładowanie szczególnego rodzaju ciekawości i energii, jaka jest udziałem najmłodszych dzieci.
  Kilkulatki już są „za stare”, bo je nudzi deptanie po kamyczkach, czy przesypywanie piasku. One pytają, kiedy zacznie się bajka. A tu bajki nie ma. Jest świat (także świat teatru), poznawany w sposób pierwotny.

  Interaktywny pokaz połączony jest z zabawą i warsztatami. A zaczyna się od zdjęcia butów, by lepiej poczuć istotę stawiania kroków. Rodzice cały czas towarzyszą swym dzieciom, ale one mają pełną wolność przeżywania. Twórcy wręcz apelują o niehamowanie naturalnych reakcji dzieci. Na scenie (choć formalnie nie ma tu podziału między sceną a widownią), jako performerki (nie aktorki) - Cecylia Caban i gościnnie Magda Wolnicka.

  - To wyjątkowe zadanie, bo nie można schować się za postacią. Performer jest tu takim samym uczestnikiem, jak dzieci i ich rodzice - mówi Cecylia Caban.

  Spektakl stworzył zespół twórców teatru inicjacyjnego: Jakub Drzastwa (scenografia), Sebastian Świąder (dramaturgia), Agnieszka Szymańska (pedagog teatru). Za warstwę muzyczną odpowiada Wacław Zimpel, laureat Paszportów „Polityki”.

  Wydarzenie powstało dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Marszałka Województwa Opolskiego w ramach programu „Opolskie dla rodziny”.

  OPOLSKIE INFO - 12.10.2018

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Jedyne takie walentynki w Opolu!

  Jedyne takie walentynki w Opolu!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Nagroda Karola Wielkiego. Zgłoś się!

  Nagroda Karola Wielkiego. Zgłoś się!

  Wideo