W sobotę w Kamieniu Śląskim regionalne obchody 100 rocznicy II Powstania Śląskiego

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
19 sierpnia Komendant Placówki Straży Granicznej w Opolu uczcił pamięć Powstańców Śląskich. Ppłk SG Jerzy Łukasik złożył kwiaty i oddał hołd powstańcom śląskim przed tablicą pamiątkową przy wejściu do Placówki Straży Granicznej w Opolu.
19 sierpnia Komendant Placówki Straży Granicznej w Opolu uczcił pamięć Powstańców Śląskich. Ppłk SG Jerzy Łukasik złożył kwiaty i oddał hołd powstańcom śląskim przed tablicą pamiątkową przy wejściu do Placówki Straży Granicznej w Opolu.
Jeśli chcecie zdobyć replikę historycznego sztandaru Tobie Polsko z czasów powstań śląskich, przyjedźcie w sobotę do Kamienia Śląskiego. A jeszcze dziś w Opolu wykład prof. UO o znaczeniu powstań śląskich i plebiscytu.

Regionalne uroczystości rozpoczną się w Kamieniu Śląskim o godz. 15.30 od złożenia wieńców na mogile zbiorowej powstańców na cmentarzu.

O 16.00 - msza św. w kościele p.w. św. Jacka, o 17.00 - odsłonięcie tablicy poświęconej o. mjr. Sewerynowi Jędrysikowi (przy szkole podstawowej), od 17.30 (na placu rekreacyjnym) - wystąpienia okolicznościowe, program słowno-muzyczny "Śląskie Historie", lokalni wystawcy i stoiska edukacyjne. Wydarzenie potrwa do godz. 20.00.

Dr Tomasz Greniuch, naczelnik opolskiej delegatury IPN, wyjaśnia, że tablica poświęcona mjr. Jedrysikowi będzie jedyną w województwie honorującą dowódcę z czasów II powstania i zachęca mieszkańców do pojawienia się na uroczystościach w Kamieniu Śląskim, odbierania okolicznościowych broszur o powstaniach, ale też przygotowanych z okazji rocznicy replik sztandarów Tobie Polsko.

- Sztandar po raz pierwszy został upubliczniony w roku 1920 podczas patriotycznej manifestacji z okazji 3 Maja w Osieku pod Strzelcami Opolskimi. Tam doszło do przełomowej dla polskojęzycznej ludności manifestacji patriotycznej, po raz pierwszy w tak dużej masie Polacy odważyli się wystąpić w tak małych miejscowościach w powiecie strzelecko-opolskim i to przyniosło wymierne efekty, bowiem podczas plebiscytu wszystkie miejscowości powiatu strzeleckiego, oprócz miasta powiatowego, opowiedziały się za Polską - wyjaśnił naczelnik opolskiego IPN.

To nie pierwsze wydarzenie w ramach jubileuszowych uroczystości powstań śląskich, współorganizowanych przez IPN, Muzeum Śląska Opolskiego i Instytut Śląski w Opolu.

Wcześniej w ramach obchodów powstań śląskich m.in. 14 sierpnia przed sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląskim zaprezentowano wystawę plenerową "Śląsk - droga do Niepodległości" przygotowaną przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego.

W piątek, 21 sierpnia, w Muzeum Śląska Opolskiego prof. UO, dr. hab. Marek Białokur poprowadzi spotkanie poświęcone powstaniom śląskim i plebiscytowi (Mały Rynek 7s, godz. 16.30, wstęp bezpłatny).

Joanna Ojdana, p.o. dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego, zapowiedziała, że od 15 do 17 września w Muzeum Czynu Powstańczego zaplanowano cykl wykładów, a 25 września w Opolu wykład prof. Mariusza Patelskiego nt. ustalania granic na Górnym Śląsku. W październiku odbędzie się natomiast otwarcie wystawy czasowej w Muzeum Czynu Powstańczego i konferencja naukowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska