W Strzelcach Opolskich będą kolejne ekshumacje

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Niemiecki Związek Opieki nad Grobami Wojennymi poszukuje szczątków żołnierzy, by przenieść je na cmentarz wojenny, który znajduje się pod Wrocławiem.
Niemiecki Związek Opieki nad Grobami Wojennymi poszukuje szczątków żołnierzy, by przenieść je na cmentarz wojenny, który znajduje się pod Wrocławiem. Piotr Smykała
Archeolodzy planują przeszukać fragment lasu w rejonie Farskiej Kolonii.

Niemiecki Związek Opieki nad Grobami Wojennymi przeszuka leśne tereny pod Farską Kolonią. Z informacji przekazanych przez okolicznych mieszkańców wynika, że znajduje się tam mogiła żołnierzy Wehrmachtu, którzy polegli w czasie II wojny światowej.

- Jesteśmy na etapie załatwiania pozwoleń, by przeprowadzić ekshumację - tłumaczy Andrzej Latusek, przedstawiciel związku. - Jest to bardzo czasochłonna procedura, bo jesteśmy uzależnieni od dziesięciu urzędów i instytucji. Ale liczymy, że na wiosnę uda nam się skompletować zgody i ruszymy z pracami.

W minionym tygodniu związek prowadził prace archeologiczne na cmentarzu parafialnym św. Barbary w Strzelcach Opolskich. Znajdował się tam grób z dużym drewnianym krzyżem, gdzie wedle ustnych przekazów mieli leżeć niemieccy żołnierze.

- Tą mogiłą od 70 lat opiekowali się mieszkańcy Strzelec Opolskich - dodaje Latusek. - Gdy przeprowadziliśmy ekshumację okazało się natomiast, że nikt tam nie leży. O tym, że nigdy nie został w tym miejscu pochowany żaden człowiek jesteśmy przekonani w stu procentach. Nie znaleźliśmy bowiem żadnych śladów kości. Nie było także fragmentów ubrań ani guzików.
Zdaniem archeologów niemieccy żołnierze z pewnością leżą na cmentarzu, ale w innym miejscu. Określenie miejsca ich spoczynku jest dziś praktycznie niemożliwe.

Niemiecki Związek Opieki nad Grobami Wojennymi poszukuje szczątków żołnierzy, by przenieść je na cmentarz wojenny, który znajduje się pod Wrocławiem. Archeolodzy już od kilku lat zwożą tam poległych, bo uważają, że wraz z upływem czasu, będzie coraz mniej chętnych osób, do opieki nad grobami wojennymi. Na takie mogiły natrafić można nie tylko na cmentarzach, ale także na polach, w lasach i na prywatnych posesjach.

Taki grób znajdował się choćby na prywatnym podwórku w Strzelcach przy ul. Marka Prawego. W lipcu br. archeolodzy odkryli tam szczątki należące do 14 żołnierzy. Wszyscy zostali już pochowani na cmentarzu wojskowym pod Wrocławiem.

- Zwracamy się do mieszkańców powiatu strzeleckiego z prośbą, by przekazywali nam informację o grobach niemieckich żołnierzy, znajdujących się w nietypowych miejscach - apeluje Latusek. - Można nas powiadomić przez maila: [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska