W strzeleckiej "Metalówie" powstanie klasa o profilu penitencjarnym

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Szkoła ma już doświadczenie z klasą mundurową - obecnie w strzeleckim technikum uczniowie mogą kształcić się w specjalizacji wojskowej.
Szkoła ma już doświadczenie z klasą mundurową - obecnie w strzeleckim technikum uczniowie mogą kształcić się w specjalizacji wojskowej. Fot. Radosław Dimitrow
W technikum w Strzelcach Opolskich powstanie pierwsza na Opolszczyźnie klasa o specjalizacji penitencjarnej. Będzie przygotowywać uczniów do pracy za kratami.

Dyrekcja strzeleckiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nawiązała właśnie współpracę z miejscowym Zakładem Karnym nr 1. Dzięki temu w technikum wraz z nowym rokiem szkolnym będzie mógł powstać nietypowy kierunek.

- Pomysł utworzenia klasy penitencjarnej wziął się stąd, że część uczniów naszej szkoły wiąże swoją przyszłość z pracą w więziennictwie - tłumaczy Halina Kajstura, dyrektor szkoły. - Uznaliśmy więc, że możemy ich przygotować do tego zawodu.

Specjalizacja penitencjarna utworzona będzie w klasie techników logistyków. Młodzież nie tylko będzie poznawać przepisy i specyfikę pracy strażnika więziennego, ale zdobędzie też wiedzę na temat organizacji transportu w zakładach karnych więźniów, żywności itp. Uczniów tej klasy wyróżni na tle innych to, że na część zajęć będą przychodzić w mundurach i przejdą musztrę. Wychowawca klasy będzie natomiast kładł duży nacisk na dyscyplinę i wychowanie w duchu patriotycznym.

- Część lekcji poprowadzą w szkole funkcjonariusze zakładu karnego - dodaje dyr. Kajstura. - Oczywiście przewidujemy także wizyty w samych jednostkach, gdzie prowadzone będą zajęcia praktyczne.

Ukończenie technikum na takim kierunku nie zagwarantuje jednak przyjęcia do pracy w zakładzie karnym.

- Ale z pewnością da solidne podstawy, by przejść postępowanie kwalifikacyjne dotyczące przyjęcia do służby - zauważa kpt. Robert Fiszer, rzecznik Zakładu Karnego nr 1.
Od nowego roku szkolnego w strzeleckim technikum powstanie także klasa o specjalizacji strażackiej. W tym przypadku szkoła chce współpracować zarówno z zawodowymi strażakami, jak i jednostkami ochotniczych straży pożarnych.

Generalnie będzie to trzecia specjalizacja „mundurowa” w tym technikum. W bieżącym roku szkolnym powstała tam bowiem klasa wojskowa. Jej utworzenie okazało się strzałem w dziesiątkę. Klasę tworzy obecnie 21 uczniów, wśród których są trzy dziewczyny.

- Zapisałem się na ten kierunek, bo odkąd pamiętam, wojsko to moja pasja - przyznaje Szymon Bednarek, jeden z uczniów.

- Spodziewałam się, że w klasie będzie przewaga chłopców, ale dobrze się z nimi dogaduję. Jest fajna atmosfera - zapewnia Kamila Drozd, uczennica wojskowej specjalizacji.

W tym przypadku uczniowie - niczym w wojsku - zdobywają stopnie zaszeregowania. Nauczyciele zachwalają, że mundurowa klasa jest bardziej zdyscyplinowana na tle innych. Jej uczniowie mają także większy szacunek do symboli narodowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska