W szkole katolickiej w Wierzbiu odsłonięto tablicę poświęcono ofiarom katastrofy smoleńskiej [zdjęcia]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Uroczystość odsłonięcia tablic w szkole podstawowej w Wierzbiu.
Uroczystość odsłonięcia tablic w szkole podstawowej w Wierzbiu. fot. PSP SPSK Wierzbie
Tablice upamiętniają ofiary katastrofy smoleńskiej, zbrodni katyńskiej oraz przedwojennego kierownika szkoły w Wierzbiu Bolesława Włodarczyka.

Tablice są dwie, zamontowano je na korytarzu w szkole podstawowej w Wierzbiu (w gminie Praszka), należącej do Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich.

Jedna z nich upamiętnia ofiary katastrofy smoleńskiej z 2010 roku i zbrodni katyńskiej z 1940 roku.

W 2010 roku w katastrofie prezydenckiego samolotu zginął prezydent Lech Kaczyński wraz z 95 przedstawicielami polskiej delegacji lecącej na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej podczas II wojny światowej.

Druga tablica oddaje hołd Bolesławowi Włodarczykowi, przedwojennemu kierownikowi szkoły w Wierzbiu.

Bolesław Włodarczyk był jednym z Polaków zamordowanych przez Sowietów w 1940 roku i pogrzebanych w zbiorowych mogiłach pod Smoleńskiem.

W pamiątkowe tablice zostały wmurowane także grudki ziemi ze Smoleńska, w której pogrzebany został nauczyciel i żołnierz Bolesław Włodarczyk i ponad 20 tysięcy zamordowanych Polaków.

Pomysłodawczynią upamiętnienia Bolesława Włodarczyka była emerytowana nauczycielka Halina Piec, która pomyślała, żeby dzięki temu gestowi poległy w walce za Polskę kierownik szkoły po 79 latach od tragicznej śmierci symbolicznie wrócił do domu, do Polski. Dyrektor szkoły w Wierzbiu Jacek Błasiak przychylił się do tej prośby.

Po odsłonięciu dwóch tablic pamiątkowych uczniowie szkoły w Wierzbiu zaprezentowali przedstawienie poświęcone Bolesławowi Włodarczykowi, przygotowane przez nauczycielki Ewelinę Lach-Langner i Lidię Orzeszynę.

Wystąpili w nim uczniowie klas VI-VIII: Maria Kubacka, Katarzyna Błasiak, Magdalena Krawczyk, Jan Grulkowski, Witold Arroyo-Mierzwa, Witold Michalak, Piotr Koziołek, Bartosz Brożyński, Wiktoria Sreberska oraz Szymon Panowicz.

Elementem przedstawienia były piosenki o losie polskich jeńców, którzy zginęli w 1940 roku w Katyniu, zaśpiewane przez uczennice Emilię Błasiak, Julię Bakalarczyk i Angelikę Jachymczyk. O oprawę muzyczną przedstawienia i dekoracje zadbali Rafał Wyrębak wraz z uczniami, wicedyrektor Karolina Gońda-Nowak, Anna Wiatr, Anna Marciniak, Monika Bociąga. Nad pocztem sztandarowym czuwał Zbigniew Młynarczyk.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska