W szkole w Kluczborku powstał branżowy oddział wojskowy. Do programu zaproszonych zostało tylko 12 szkół w Polsce

Milena Zatylna
Milena Zatylna
W Zespole Szkół nr 2 Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kluczborku powstał branżowy oddział wojskowy. To pilotażowy program Ministerstwa Obrony Narodowej, do którego zostało zakwalifikowanych 12 placówek w Polsce.

Umowę w sprawie branżowego oddziału wojskowego podpisali w poniedziałek 16 stycznia Marzena Perucka, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kluczborku i generał brygady Maciej Siudak, dowódca 10. Brygady Logistycznej w Opolu. Na uroczystości obecny był także m.in. Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej i poseł Ziemi Opolskiej oraz

- Nasi uczniowie, którzy kształcą się w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych, będą również przygotowani pod kątem służby wojskowej i pracy w jednostce w warsztatach samochodowych, gdzie wojskowy sprzęt jest remontowany – informuje Marzena Perucka, dyrektor ZS nr 2 CKU w Kluczborku.

Programem pilotażowym objęta została obecna klasa pierwsza, która będzie go realizować od tego roku szkolnego, aż do ukończenia kształcenia.

- Na warsztatach szkolnych nie dysponujemy takim sprzętem, żeby można w nich było przygotować naszych mechaników konkretnie pod naprawę pojazdów wojskowych, dlatego zaplanowane są wyjazdy do 55. Brygady Remontowej w Opolu – mówi Marzena Perucka.

Ale program zakłada również zakup wyposażenia do szkolnej pracowni do kwoty 30 tysięcy złotych. Dwadzieścia procent tych kosztów poniesie starostwo, a resztę ministerstwo.

- Jest to projekt, na którym korzystają obie strony. Wojsko może pozyskać nowych pracowników bardzo potrzebnych w wojsku, jak np. elektromechanicy, mechanicy. Natomiast nasi uczniowie będą mogli zdobyć kolejną praktyczną wiedzę i być może związać swoją przyszłość z wojskiem – wyjaśnia starosta Mirosław Birecki.

Branżowe Oddziały Wojskowe są kontynuacją wcześniejszego projektu resortu obrony, czyli tworzenia klas mundurowych.

- Przez dłuższy czas były przeznaczone dla szkół średnich, nie obejmowały szkół branżowych, więc postanowiliśmy to zmienić – tłumaczy Marcin Ociepa. - Wojsko, czyli logistycy, inżynierowie, saperzy potrzebują techników, kierowców, specjalistów, którzy czynią nasze wojsko nowoczesnym, zdolnym operacyjnie. Wojsko jest świetnym pomysłem na rozwój osobisty, karierę, a jednocześnie służbę ojczyźnie.

Po etapie pilotażu program ma być realizowany w szerszym wymiarze w całym kraju.

- Wojsko potrzebuje zasobów osobowych we wszystkich możliwych specjalnościach, ponieważ to konglomerat specjalności o szerokim spektrum zainteresowań – mówi gen. bryg. Maciej Siudak. - Ostrożnie podchodziłbym do ukierunkowania, że chodzi nam o elektromechaników, mechaników. Chodzi nam o zasoby osobowe świadomych, dobrze wykształconych ludzi i w takich kategoriach oceniałbym kwestie współpracy z ośrodkami edukacyjnymi i ze szkołami.

Jeden z pierwszych w Polsce branżowych oddziałów wojskowych powstał w ZS nr 2 CKU w Kluczborku przy ul. Byczyńskiej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska