W szpitalu przy Wodociągowej w Opolu działa już neurochirurgia. To znacząco poprawia opiekę medyczną w regionie

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Pierwszą operację neurochirugiczną w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Wodociągowej w Opolu przeprowadzono 1 września br.
Pierwszą operację neurochirugiczną w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Wodociągowej w Opolu przeprowadzono 1 września br. WSS
Po dziesięciu latach starań w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ulicy Wodociągowej w Opolu uruchomiono oddział neurochirurgiczny. Obecnie wykonywane są tam zabiegi inwazyjne w obrębie głowy.

Szpital do tej pory świadczył usługi w zakresie neurologii oraz psychiatrii dorosłych i dzieci. 1 września przeprowadzono tutaj pierwszą operację neurochirurgiczną. Uruchomienie oddziału znacząco poprawia opiekę medyczną w województwie opolskim. Z uwagi na charakter szpitala obecnie wykonywane są tam operacje w zakresie nowotworów mózgu i guzów kręgów szyjnych. Oddział jest równie nowocześnie wyposażony jak ten w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy Witosa.

Dzięki uruchomieniu oddziału neurochirurgii oferta WSS stała się kompletna, ale przede wszystkim zagwarantowane jest bezpieczeństwo pacjentów, którzy trafiają tam z udarem mózgu. Chodzi o to, że ratujący życie i zdrowie zabieg czasem kończy się powikłaniami. Wtedy konieczna jest interwencja neurochirurgów. W takiej sytuacji liczy się każda minuta i najlepiej jest operować na miejscu.

– Oddział przy Wodociągowej odciąża szpital przy Witosa, a jego wyposażenie pozwala na wykonanie każdej operacji neurochirurgicznej - cieszy się z takiego rozwiązania dr hab. n. med. Dariusz Łątka, konsultant wojewódzki ds. neurochirurgii. - Sala operacyjna ulokowana jest bezpośrednio przy sali operacyjnej neurointerwencji naczyniowej. Dzięki temu leczenie jest komplementarne, a pacjent może być natychmiast transportowany na drugi blok operacyjny.

Zdaniem konsultanta wojewódzkiego nie ma konfliktu między dwoma podobnymi w obszarze pomocy oddziałami w jednym mieście. – Zachowana jest złota godzina neurochirurgiczna dla mieszkańców całego województwa. Szpital kliniczny może obsługiwać pacjentów w przypadkach neurotraumatologicznych, a pacjenci neuronaczyniowi zaopatrywani są przy Wodociągowej. Na pomoc mogą liczyć również pacjenci z udarami krwotocznymi – wyjaśnia dr Dariusz Łątka.

Udary mózgu zaczęto leczyć w szpitalu przy Wodociągowej w 2003 roku. Szpital przystąpił do ministerialnego programu leczenia udarów metodą trombolizy. Siedem lat później otwarto ośrodek wczesnej interwencji neurologicznej.

W kolejnych latach zaczęto wykonywać zabiegi trombektomii, najnowocześniejszej metody leczenia udaru niedokrwiennego mózgu. Budowa bloku interwencyjnego i uzyskanie kontraktu z NFZ pozwala na zwiększenie możliwości leczenia.

Szpital będzie jeszcze budować lądowisko dla helikopterów.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska