W szpitalu w Koźlu skróci się kolejka do przeszczepu rogówki

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Aktualnie w całej Polsce przeprowadza się mniej niż tysiąc operacji przeszczepu rogówki. Czas oczekiwania w wielu przypadkach wynosi nawet kilka lat.
Aktualnie w całej Polsce przeprowadza się mniej niż tysiąc operacji przeszczepu rogówki. Czas oczekiwania w wielu przypadkach wynosi nawet kilka lat. Grzegorz Dembinski
Kozielski szpital, jedyny w regionie, podpisze umowę z bankiem tkanek w Zabrzu.

Bank tkanek Homograft z Zabrza działa non-profit przy Fundacji Rozwoju Kardichirurgii. Placówka powstała z inicjatywy prof. Zbigniewa Religi. Specjalizuje się w przygotowywaniu materiału biologicznego do celów medycznych.

Przygotowuje m. in. zastawki, wykorzystywane przez kliniki kardiochirurgii do korekcji wad serca u dzieci i dorosłych, opatrunki skórne używane w terapii ran oparzeniowych czy też rogówki oka.

- Rogówka, czyli zewnętrzna warstwa gałki ocznej jest przejrzysta, ale z różnych powodów czasem ulega zmętnieniu, wszystko widać jak przez mgłę - wyjaśnia dr Paweł Szkaradek, szef oddziału okulistycznego kozielskiego SP-ZOZ i jednocześnie konsultant wojewódzki w tej dziedzinie. - W niektórych przypadkach szansą na znaczne poprawienie jakości wzroku jest właśnie przeszczep.

W całym kraju na przeszczep rogówki czeka około 4 tysięcy chorych, w kozielskim szpitalu w tej chwili około 20 pacjentów. To jedyna placówka na Opolszczyźnie (i jedna z 24 w kraju), gdzie takie zabiegi się wykonuje.

A teraz nawiązała ona współpracę z zabrzańskim bankiem tkanek. Wkrótce podpisze z nim stosowną umowę. W efekcie na przeszczep rogówki w szpitalu w Koźlu będzie się czekać krócej. Aktualnie w całej Polsce przeprowadza się mniej niż tysiąc takich operacji. Czas oczekiwania w wielu przypadkach wynosi nawet kilka lat.

Tkanka do przeszczepu rogówki pochodzi od zmarłego dawcy, ale żeby był to bezpieczny materiał leczniczy, bank tkanek musi przed planowanym zabiegiem dopełnić wiele różnorodnych procedur. Polegają one na pobraniu, preparowaniu, konserwacji, testowaniu, sterylizacji oraz na przechowywaniu tkanek w kontrolowanych warunkach, aż do momentu wszczepienia.

Materiał od osoby zmarłej (która nie ukończyła 70. roku życia) trzeba pobrać do 18 godzin od chwili śmierci. Wszystkie tkanki są dokładnie badane pod kątem wirusologicznym oraz nowotworowym. Bez względu na to, czy szpital jest placówką publiczną, czy prywatną, tkanka do przeszczepu zawsze przekazywana jest lecznicy bezpłatnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska