W Tarnowie Opolskim odsłonięto pomnik ku czci wywiezionych do ZSRR na roboty przymusowe

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Przed pomnikiem Josef Waletzko Krzysztof Mutz, wójt gminy Tarnów Opolski.
Przed pomnikiem Josef Waletzko Krzysztof Mutz, wójt gminy Tarnów Opolski. Artur Szyndler/Gmina Tarnów Opolski
W niedzielę między Kosorowicami a Tarnowem Opolskim stanął pomnik. Będzie upamiętniał mężczyzn wywiezionych w styczniu 1945 roku przymusowo do Krzywego Rogu.

Monument został postawiony staraniem gminy Tarnów Opolski.

- Prawdziwym inicjatorem pomnika jest pan Josef Waletzko – mówi wójt gminy Krzysztof Mutz. - Opowiadał mi o wywiezieniu ojca do Krzywego Rogu i o swoim trudnym dzieciństwie, bo – mając 12 lat – jako najstarszy z rodzeństwa musiał stać się w 1945 głową rodziny. Mój dziadek mu wtedy pomagał.

Wójt podkreśla, że koszt monumentu wynoszący ponad 30 tys. zł pokryli w całości sponsorzy. Jest wśród nich także land Saksonia. Projekt – na zasadzie wolontariatu – wykonał prof. Grzegorz Niemyjski z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

- Wywiezieni mieli to nieszczęście, że pracowali wówczas przymusowo przy poszerzaniu torów – mówi Krzysztof Wysdak, przewodniczący Zarządu Gminnego TSKN. - Radziecki patrol konny zabrał ich – przez Miedzianą i Opole – do Kluczborka, skąd zostali wywiezieni do ZSRR. Do domu zwolniono tylko najmłodszych, 15-, 16-latków. Pomnik ma kształt wielkiego bloku, który spada na coś miękkiego, na ziemię, a może na poduszkę. Kamień jest nachylony na wschód, a na nim pionowo wypisano 22 nazwiska
internowanych.

- Gdy przybyłem dziś na to miejsce, miałem odczucie, że odwiedzam grób swojego ojca Alexiusa – mówił w czasie odsłonięcia Josef Waletzko. - On nie ma tu swego grobu. Jego grób jest gdzieś daleko, tam w niebie. Dzień, w którym zmarł, jest najciemniejszym dniem mojego życia. W ostatnich chwilach jego myśli były przy rodzicach, kochanej żonie, przy nas dzieciach, które musiał opuścić. Nie był faszystą, był zwykłym człowiekiem, który bezsensownie musiał umierać. Pragnę pokoju, bo w czasie wojny straciłem ojca, którego do dzisiaj mi brakuje. Nigdy więcej wojny.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska