W ten sposób bezpieczniej otworzysz drzwi. Policja z Kędzierzyna-Koźla zachęca do używania „holenderskiego chwytu”

KM
Policja zachęca do używania techniki „holenderskiego chwytu”, która ma pomóc uniknąć takich zagrożeń.
Policja zachęca do używania techniki „holenderskiego chwytu”, która ma pomóc uniknąć takich zagrożeń. kolaż NTO / Andrzej Banaś i KPP Kędzierzyn-Koźle
Wielu kierowców otwiera drzwi swoich pojazdów automatycznie. Mogłoby się wydawać, że sposób, w jaki wysiadamy z samochodu, nie ma znaczenia. Należy jednak pamiętać, że nagłe otwarcie drzwi może być niebezpieczne np. dla zbliżającego się rowerzysty lub kierowcy innego samochodu. „Holenderski chwyt” jest prostym sposobem, by uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

Często otwieramy drzwi automatycznie, nie zastanawiając się nad tym, w jaki sposób to robimy. Policjanci przypominają, że zgodnie z art. 45 ust. 1 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym zabrania się:

3) otwierania drzwi pojazdu, pozostawiania otwartych drzwi lub wysiadania bez upewnienia się, że nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia;

Drzwi gwałtownie otwierają nie tylko kierowcy, ale również pasażerowie. Gwałtowne i szybkie ich otwarcie może okazać się bardzo niebezpieczne i nieść za sobą fatalne skutki.

„Dooring” to zdarzenie drogowe, podczas którego rowerzysta wjeżdża w otwierane drzwi samochodu. W miastach jest to dość regularne zdarzenie na miejskich drogach. Rowerzyści, kierujący skuterami, czy też piesi mogą poważnie ucierpieć zderzając się z nimi, nawet gdy sami poruszają się z niewielką prędkością.

Policja zachęca do używania techniki „holenderskiego chwytu”, która ma pomóc uniknąć takich zagrożeń.

Chodzi o to, żeby otwierać drzwi od strony kierowcy ręką prawą, zamiast lewej. Podczas takiego ruchu ciało automatycznie obraca się w lewo, co pozwala nam zobaczyć, czy ktoś nie zbliża się z dużą prędkością.

Oczywiście, w przypadku pasażerów po prawej stronie robimy odwrotnie i otwieramy drzwi lewą ręką.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska