W ten weekend rozpoczynają się Europejskie Dni Dziedzictwa

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
W sobotę w całym kraju zaczynają się 30. Europejskie Dni Dziedzictwa. W kolejne dwa wrześniowe weekendy będziemy mogli doświadczyć wszystkiego, co lokalne zabytki, historia i tradycje mają do zaoferowania. Na Opolszczyźnie przygotowano 55 wydarzeń.

Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

Tegoroczną edycję obchodzimy pod hasłem „Połączeni dziedzictwem”. Dziedzictwo łączy pokolenia, przeszłość z przyszłością; pozwala, by społeczeństwo integrowało się wokół lokalnych zabytków i dziedzictwa niematerialnego.

Wyróżnikiem EDD w Polsce jest nie tylko zwiedzanie mało dostępnych zabytków, ale przede wszystkim pogram edukacyjny – prelekcje, gry, konkursy, wystawy, wycieczki kulturowe, spacery tematyczne, które przybliżają lokalnym społecznościom historię ich ziem.

W sobotę Muzeum Uniwersytetu Opolskiego oraz Instytut Historii UO zapraszają na warsztaty:
„Malowana przeszłość” - od godz.10 do 12; warsztaty z tworzenia tkanin w okresie wczesnego średniowiecza na podstawie odkrytych tkanin z opolskiego Ostrówka.
„Sploty dziedzictwa” - od godz.12 do 15; warsztaty farbowania i tkania materiałów współczesnych będących rekonstrukcją technik tkania i farbowania na opolskim Ostrówku w okresie wczesnego średniowiecza.
Spotkanie odbędzie się przy studni św. Wojciecha, na Wzgórzu Uniwersyteckim.

W Muzeum Śląska Opolskiego będzie można uczestniczyć w wykładzie poświęconym dziedzictwu celtyckiemu na Górnym Śląsku, w tym zabytkom odkrytym w Nowej Cerekwi. Duża liczba odnalezionych tam różnorodnych artefaktów w postaci metalowych ozdób i części stroju, figurek antropomorficznych i zoomorficznych, celtyckich złotych i srebrnych monet, greckich monet, wyrobów szklanych itp. potwierdziła pozycję centralnego ośrodka rzemieślniczo-handlowego. Wykład rozpocznie się o godz. 14.30.

W Krapkowicach w sobotę o godz. 16 nieformalna grupa „Kreatywne Umysły” zaprasza do zabytkowej baszty.

Grupa Rekonstrukcji Historycznych z Zagwiździa wraz z Rada Sołecką zapraszają na piknik historyczny i dożynki wiejskie na terenie Huty Żelaza w Zagwiździu. W programie m.in. festyn dożynkowy z programem artystycznym, warsztaty odlewnicze, przemarsz rekonstruktorów przez wieś, bitwa o Hutę Fryderyka w wykonaniu rekonstruktorów z XVIII w., wykład specjalisty z Archiwum Państwowego w Opolu o pieczęciach gminnych, inauguracja nowej wersji gry terenowej „Poznaj zabytki Zagwiździa”, prezentacja makiet Huty Żelaza z Zagwiździa z 1754 i 1826 r. na tle rozwijającej się osady Friedrichstchal założonych przez Fryderyka II Wielkiego, zwiedzanie z przewodnikiem Huty Żelaza, spływ kajakowy, konkursy, prezentacje i kilka nowych tematów.
Piknik odbędzie się w niedzielę, 11 września, w godz. 14-22.

Filharmonia Opolska w kolejną sobotę, 17 września, zaprasza na koncert w wykonaniu zespołu kameralnego Musica Vena Roots. Muzycy wykonają pieśni z przełomu XIX i I połowy XX oraz tańce śląskie: krzyżok, kołomajka i kalina.

Bezpłatne wejściówki będzie można odbierać w dniu koncertu od godz. 17.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska