Do Wojewódzkiego Centrum Dystrybucji Pomocy trafia podarowana przez darczyńców żywność z długim terminem ważności, woda pitna, chemia gospodarcza, środki higieniczne oraz narzędzia i sprzęty niezbędne do usuwania skutków powodzi, m.in. agregaty prądotwórcze, reflektory przenośne, stacje zasilania, pompy zanurzeniowe, miotły czy łopaty.
- Hub przeładunkowy to miejsce potrzebne, ponieważ możemy gromadzić tu pomoc, skąd następnie jest ona wysyłana do potrzebujących – mówił podczas wtorkowego (1 października) briefingu prasowego w nowej lokalizacji marszałek Szymon Ogłaza. – Początkowo korzystaliśmy z Centrum Wystawienniczo-Kongresowego, które udostępnił prezydent Opola, ale to nie był typowy magazyn, więc wiedzieliśmy, że konieczne będzie znalezienie nowej przestrzeni.
Do podlegającego samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki od pierwszego dnia powodzi zgłaszali się przedsiębiorcy, którzy oferowali pomoc. Jednym z nich był Piotr Merta z firmy CTPark, która jest właścicielem hali przy ul. Północnej 28. Pomoc zaoferował bezpłatnie.
- Dysponowaliśmy ostatnią wolną powierzchnią w Opolu, dlatego zaproponowaliśmy, by wykorzystać ją na potrzeby osób, które ucierpiały w powodzi - mówi Piotr Merta, deweloper powierzchni magazynowych i przemysłowych. – Hala będzie do dyspozycji tak długo, jak będzie taka potrzeba. Wcześniej, podczas wojny na Ukrainie, bazę miał tu Polski Czerwony Krzyż. Pomoc lokalnej społeczności jest wpisana w DNA firmy CTPark.
W nowej lokalizacji magazyn działa od poniedziałku (30 września). Samorządy oraz organizacje pozarządowe najczęściej zgłaszają się tu po osuszacze, nagrzewnice czy myjki ciśnieniowe i agregaty prądotwórcze.
- To jest tak naprawdę punkt przeładunkowy. Kontaktujemy się z darczyńcami i miejscowościami, które potrzebują pomocy. Ustalamy, co jest potrzebne mieszkańcom, ale też instytucjom takim jak szpitale, żłobki czy przedszkola, a następnie działamy tak, by pomoc dotarła na miejsce – mówi Małgorzata Krajewska, koordynator pomocy w magazynie przy ul. Północnej. – Do naszego habu trafia pomoc na paletach, co ułatwia dystrybucję. Darów od osób indywidualnych nie przyjmujemy, ale zachęcamy by włączyć się w zbiórki organizowane w różnych punktach miasta.
- Powodzią dotkniętych zostało 7 powiatów Opolszczyzny. Od pierwszych dni pomoc humanitarna, która płynęła z całej Polski, była dostarczana do potrzebujących. Tylko w 10 pierwszych dniach w hubie przeładunkowym pojawiło się 90 transportów, w tym 41 tirów. Do potrzebujących wyjechało 177 samochodów wypełnionych darami – wyliczała podczas briefingu wojewoda Monika Jurek. - Firma CTPark oddała nam do dyspozycji halę o powierzchni 7 tys. metrów kwadratowych, a to oznacza przestrzeń czterokrotnie większą, niż w CWK. Cieszę się z tej nowej lokalizacji, ponieważ mam świadomość, że pomoc, którą będziemy nieść mieszkańcom województwa, to nie jest sprint. To będzie maraton.
Obsługą centrum logistycznego zajmuje się kilkudziesięciu żołnierzy 10 Opolskiej Brygady Logistycznej, którzy pracują przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Na wagę złota okazało się również wsparcie firm transportowych, dzięki którym dary trafiają tam, gdzie są najbardziej potrzebne.
- Logistyka ma to do siebie, że gdy działa dobrze, jej po prostu nie widać. Gdy zawodzi – odczuwamy to boleśnie – mówiła ppor. Dominika Góralska-Chmielarz, oficer prasowy opolskich logistyków. – Będziemy wszędzie tam, gdzie jest taka potrzeba. Tak długo, jak będzie to konieczne.