W trosce o inwalidów

Mir
Miejski Zakład Komunikacji w Kędzierzynie-Koźlu chce kupić dwa nowe autobusy niskopodłogowe. Liczy na wsparcie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

O kłopotach z taborem miejskiego przewoźnika informowaliśmy już we wrześniu. Kędzierzyński MZK ma 55 autobusów. Większość z nich liczy już po kilkanaście lat, a najstarsze przejechały średnio pół miliona kilometrów. Ponadto wozy często się psują. Do najczęstszych należą awarie układów zasilania i chłodzenia, skrzyń biegów oraz silników. Tylko kilka pojazdów przystosowanych jest do przewozu osób niepełnosprawnych.

- Dlatego musimy jak najszybciej kupić nowe autobusy i najlepiej, żeby były niskopodłogowe - mówi Dariusz Jorg, wiceprezydent Kędzierzyna-Koźla. - Wtedy łatwiej będzie korzystać z komunikacji miejskiej osobom, które mają kłopoty z poruszaniem się.
Gmina chce, aby Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dofinansował ten zakup kwotą 600 tysięcy złotych.
- W naszym budżecie mamy już zarezerwowane na ten cel także 600 tysięcy i przy wsparciu funduszu moglibyśmy kupić dwa nowe wozy - dodaje wiceprezydent Jorg.
Zakup autobusów, przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych, zapisano także w przyjętym w październiku programie działań gminy Kędzierzyn-Koźle na rzecz osób niepełnosprawnych.

- Przeprowadziłem już rozmowy z przedstawicielem PFRON i jest szansa, byśmy dostali pieniądze, których nie wykorzystały w tym roku inne gminy. Sprawę być może uda się sfinalizować jeszcze w tym tygodniu - kończy Dariusz Jorg.
Na przyjazd nowych niskopodłogowych wozów czekają z niecierpliwością osoby niepełnosprawne mieszkające w Kędzierzynie-Koźlu.
- Mam niepełnosprawną córkę i jazda autobusami była dla nas prawdziwą mordęgą - mówi Halina Kamińska z Kędzierzyna-Koźla.- Dlatego byłam zmuszona zrezygnować z usług MZK i kupić sobie "malucha". Nowe autobusy z pewnością ułatwią życie niepełnosprawnym mieszkańcom miasta.

Z perspektywy pojawienia się w mieście większej ilości autobusów niskopodłogowych cieszą się także osoby starsze.
- Mam już 76 lat i ciężko jest mi się wspinać po stopniach, w nowoczesnym wozie nie miałabym takiego problemu - uważa Marta Mączka.
Jeśli porozumienie z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zostanie zawarte jeszcze w tym roku, nowe wozy mogą wyjechać na ulice Kędzierzyna-Koźla z początkiem 2002 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska