W turnieju wiedzy o wielkich Polakach rywalizowali niepełnosprawni i gimnazjaliści

Jarosław Staśkiewicz
Jarosław Staśkiewicz
Na koniec konkursu do wspólnego zdjęcia pozowali laureaci, organizatorzy i zaproszeni goście.
Na koniec konkursu do wspólnego zdjęcia pozowali laureaci, organizatorzy i zaproszeni goście. Jarosław Staśkiewicz
To był już szósty taki konkurs wiedzy organizowany przez lewińskie Stowarzyszenie Przyjaciół i Osób Niepełnosprawnych. Tym razem - po raz pierwszy w historii - górą była drużyna Warsztatów Terapii Zajęciowej z Lewina Brzeskiego.

Turniej wiedzy ma formułę zbliżoną do telewizyjnych konkursów. Różnica jest tylko taka, że zawodnicy - zarówno podopieczni warsztatów terapii zajęciowej, jak i gimnazjaliści z powiatu brzeskiego - już miesiąc przed zawodami poznają treść pytań.

Sami muszą jednak znaleźć odpowiedzi i nauczyć się ich, co nie jest łatwe, bo organizatorzy przygotowują naprawdę trudne i wymagające wszechstronnej wiedzy zadania.

- Dla mnie pytania były bardzo trudne, bo ja akurat przygotowałem się z działu sportowego, a takich pytań było mało - mówił nam Andrzej Olszewski z WTZ w Oleśnie. - Ale moja koleżanka i kolega całkiem dobrze sobie radzą.

- Z takich ciekawostek powiem, że do nauki używałem programu komputerowego, który odczytuje tekst - dodawał pan Andrzej.

Drużyna z Olesna w składzie: Andrzej Olszewski, Kamila Dębowska i Sebastian Książek zajęła ostatecznie drugie miejsce.

Konkurs wygrali gospodarze z WTZ w Lewinie: Jan Prus, Jarosław Kilian i Tomasz Bałazy.

- Niektóre pytania były trudne, niektóre proste i dużo opierało się na szczęściu: kto lepiej wylosował. Ale jest przecież reguła, że szczęście sprzyja lepszym - podkreślał Jarosław Kilian.

- Trochę obawiałem się części praktycznej, a też sobie poradziliśmy - dodawał Jan Prus.

W tym roku w Wojewódzkim Integracyjnym Konkursie Wiedzy wzięło udział 16 zespołów. - Adresujemy go głównie do placówek zajmujących się na co dzień rehabilitacją osób niepełnosprawnych, ale także do szkół gimnazjalnych - mówił Robert Laszuk, prezes stowarzyszenia "Pomóżmy im".

Regułą jest jednak, że górą są niepełnosprawni i tak było również tym razem. - Po prostu mocniej przygotowują się do zawodów i dłużej się uczą - oceniał Robert Laszuk.

Niezależnie od wyniku każda z drużyn wyjeżdżała jednak z Lewina z nagrodą, a upominki otrzymał także każdy z uczestników.

- Jest to możliwe dzięki pomocy finansowej samorządu województwa opolskiego, powiatu brzeskiego, a także sponsorów, wśród których bardzo mocno wpiera nas Bank Spółdzielczy w Oławie - dodawał prezes stowarzyszenia.

Klasyfikacja najlepszych drużyn:
1. WTZ Lewin Brzeski
2. WTZ Olesno
3. WTZ Trzebnica
4. Zespół Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Brzegu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska