Kiedy jelenie zrzucają poroże i czy można zabrać je z lasu? Leśnicy wyjaśniają, czy są miejsca, w których nie wolno szukać poroża

Redakcja Strefy Agro
Poroże to cenne znalezisko. Warto wiedzieć, kiedy go szukać.
Poroże to cenne znalezisko. Warto wiedzieć, kiedy go szukać. pixabay.com/DerWeg, zdjęcie ilustracyjne
Kiedy szukać poroża jeleni albo łosi i gdzie nie wolno? Zwierzęta żyjące w lesie zmieniają swoje dostojne korony. Poroże jelenia w ogłoszeniach w internecie kosztuje zazwyczaj kilkaset złotych, czasem ponad tysiąc. Znalezisko pozwala dobrze zarobić, ale czasem poszukiwanie poroża zagraża życiu zwierząt, o czym co roku przypominają leśnicy. Jak zatem bezpiecznie szukać poroża w lesie i kiedy jest to legalne? Czym poroże różni się od rogów? Wyjaśniamy.

Spis treści

Samce jeleni na przełomie lutego i marca zrzucają poroże, które bywa cennym znaleziskiem. Od października gubią je sarny i łosie. Powstają z niego luksusowe przedmioty użytkowe, okazałe dekoracje czy ekskluzywne gryzaki dla psów. Lasy Państwowe w okresie przedwiośnia pochwaliły się znaleziskiem poroża łosia, sami zobaczcie ten piękny okaz:

Kiedy szukać w lesie poroża? Jeleń gubi wczesną wiosną

Zacznijmy od tego, po co zwierzętom poroże. Jak wyjaśniają leśnicy, poroże ma rolę reprezentacyjną. Pozwala zwierzęciu demonstrować siłę i możliwości reprodukcyjne. Jak zapewne większość z nas widziała na filmach przyrodniczych, poroże bywa orężem do walki z rywalami.

Po okresie godów w zasadzie przestaje być potrzebne i jest zrzucane. Zwierzęta pozbywają się poroża co roku i każdego roku odrasta (przez ok. 3-4 miesiące). Kiedy następuje zrzut? W zależności od gatunku to inny moment w roku:

  • od lutego do kwietnia – jelenie,
  • od października do marca – łosie,
  • od października do listopada – sarny,
  • od kwietnia do maja – daniele.

Leśnicy przypominają, że każdy, kto znajdzie w lesie poroże, może je zachować. Ale nikomu nie wolno „polować” na zwierzęta, śledząc je, płosząc czy niepokojąc w rezerwatach. Straż Leśna co roku prowadzi akcję „Wieniec” wymierzoną w nieetycznych „zbieraczy” poroża, którzy stają się zwykłymi kłusownikami.

Czym jest poroże i czym różni się od rogów?

Zrzutami nazywane jest poroże zrzucane co roku przez zwierzęta jeleniowate – sarny, łosie czy jelenie. Jak wyjaśniają leśnicy, poroże to twardy, kostny twór pełny w środku, który noszą samce krajowych jeleniowatych.

Lasy Państwowe: To niezwykłe, że w ciągu kilku miesięcy poroże osiąga czasem imponujące rozmiary - poroże to najszybciej rosnąca tkanka występująca u zwierząt i rośnie z prędkością 1,5 cm na dobę!

Natomiast rogi są wytworem skóry właściwej, podobnie jak paznokcie, rosną całe życie. Są puste w środku, odwrotnie niż w przypadku poroża. Kolejna z różnic - nie rozgałęziają się. Mają te zarówno same, jak i samice.

Czy zbieranie poroża jeleni jest legalne?

Zbiór zrzutów jest legalny, o ile znaleziono je na terenie lasu gospodarczego, a nie w parku narodowym czy rezerwacie przyrody. Poszukiwacze nie powinni także naruszać zakazów wstępu obowiązujących w lasach. M.in. nie powinni zapuszczać się w młodniki do 4 m wysokości – wyjaśniają Lasów Państwowe.

Leśnicy przestrzegają przed nieodpowiedzialnym zachowaniem. Zawracają uwagę celowe tropienie chmary jeleni i zmuszanie ich do ciągłego przemieszczania się.

W skrajnych przypadkach jelenie wypłaszane są petardami, „tropione” quadem. Część z nas może pamięta sytuację z 2021 roku w okolicach Ińska w Zachodniopomorskim, gdy utonęła grupa jeleni. Najprawdopodobniej taka właśnie była przyczyna tragedii. Wypłoszona chmara przeszło 30 jeleni weszła na zamarznięte jezioro. Lód nie wytrzymał i mimo ofiarnej akcji strażaków 18 zwierząt utonęło.

Ile można zarobić na porożu jeleni?

Jedni zbierają poroże dla siebie, tworząc domowe kolekcje, inni na sprzedaż. „Cena zaczyna się od kilkudziesięciu złotych za kilogram, a za największe okazy płaci się dwu-, trzykrotnie więcej”, wskazują Lasy Państwowe. Z poroży wytwarza się oryginalne przedmioty użytkowe i galanterię.

Poroże jelenia na portalach ogłoszeniowych - przykłady cen:

  • duże 60 cm na dębowej desce – 450 zł
  • żyrandol z poroża jelenia – 4 tys. zł
  • duże poroże, wysokość z czaszką 110 cm szerokość 70 cm wysokość poroża 70 cm – 800 zł
  • poroże 60 cm długości (jednego rogu) – 700 zł
  • róg 70 cm – 200 zł
  • róg 50 cm – 100 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kiedy jelenie zrzucają poroże i czy można zabrać je z lasu? Leśnicy wyjaśniają, czy są miejsca, w których nie wolno szukać poroża - Strefa Agro

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska