W tym kościele prezbiterium warte jest prawdziwą fortunę. Zużyto na nie aż 60 kg szczerego złota

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Gdy biskup Nathan budował kościół, już wówczas pojawiały się sugestie, że pieniądze na mozaikę można byłoby lepiej wykorzystać, np. przeznaczając je na wsparcie dla biednych i potrzebujących.
Gdy biskup Nathan budował kościół, już wówczas pojawiały się sugestie, że pieniądze na mozaikę można byłoby lepiej wykorzystać, np. przeznaczając je na wsparcie dla biednych i potrzebujących. Jan Mika
Równo 90 lat temu oddano do użytku jeden z najpiękniejszych kościołów na Opolszczyźnie, a już na pewno najbardziej niezwykły. Co niedzielę na mszach świętych w ławkach tego kościoła zasiadają mieszkańcy Branic oraz pacjenci szpitala psychiatrycznego.

Kościół pw. św. Rodziny w Branicach znajduje się w sercu Miasteczka Miłosierdzia, czyli kompleksu szpitalnego w Branicach założonego przez biskupa Józefa Marcina Nathana.

Kompleks, który powstał w ciągu 40 lat, składa się z 23 budynków, zajmuje 12,5 ha i był jednym z największych i najnowocześniejszych zakładów leczniczo-opiekuńczych w Europie. Dziś w szpitalu leczy się około 500 chorych psychicznie i jest to drugi największy szpital na Opolszczyźnie (ustępuje mu jedynie Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu).

- Najpiękniejszym elementem kościoła jest wspaniała mozaika w absydzie prezbiterium, składająca się z kilkuset tysięcy złoconych kostek. Do jego powstania zużyto aż 60 kg złota - tłumaczy Alojzy Nowak, proboszcz parafii pw. św. Rodziny w Branicach.

Po co w kościele tak droga mozaika?


Gdy biskup Nathan budował kościół, już wówczas pojawiały się sugestie, że pieniądze na mozaikę można byłoby lepiej wykorzystać, np. przeznaczając je na wsparcie dla biednych i potrzebujących.

- Zarzucano Nathanowi, że buduje bardzo drogi kościół i to dla chorych psychicznie. On odpowiadał jednak, że chorzy znajdujący się w szpitalu są już i tak biedni w swojej samotności, dodatkowo stygmatyzowani przez społeczeństwo, że w tym pięknie tego kościoła należy im to wynagrodzić - wyjaśnia ks. Nowak.

Jak przyznał proboszcz, chorzy w rozmowie z opiekunami podkreślają, że złota mozaika w kościele pomaga im skupić się na poszukiwaniu Boga, a mieszkańcy Branic skuszeni pięknem chętnie uczestniczą w niedzielnych mszach w kościele razem z chorymi.

- I to jest piękne, że chorzy nie czują się wyobcowani i mogą na równi z innymi parafianami uczestniczyć w mszy. Biskup Nathan byłby z tego dumny - dodaje Alojzy Nowak.

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wujek Zdzisiu
Dramat.
G
Gnido
"Żyjcie w ubóstwie na mój wzór"...
P
Prawdziwy Polak
„Złote, a skromne”.
G
Gość
Golce pięknie w nim kolędowali...

A czy to nie jest czasami bazylika ? Można tego nie wiedzieć ale pisząc artykuł warto dowiedzieć się zawsze więcej o opisywanym miejscu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie