W tym miejscu nauka 
idzie w parze z biznesem

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Sławoj Dubiel (o)
Na Wydziale Mechanicznym powstało Laboratorium Metrologii i Inżynierii Odwrotnej. Studenci będę się tu uczyli metrologii w praktyce.

Laboratorium Metrologii i Inżynierii Odwrotnej powstało przy współpracy z tyską firmą Oberon 3D – liderem w dostarczaniu maszyn, urządzeń i narzędzi pomiarowych, w tym również specjalistycznego oprogramowania.

– Dzięki symbiozie z uczelnią podwyższymy naszą merytorykę, a jednocześnie będziemy mieć kontakt z przyszłymi pracownikami, którzy już w czasie studiów będą praktykować na naszych urządzeniach. Chciałbym, żeby ten przyczółek naszej firmy stał się jej miejscem sztandarowym – powiedział Leszek Pietrzak , prezes Oberona 3D.

Na wyposażeniu laboratorium jest m.in. skaner na światło kolorowe, który potrafi oddać barwę badanego elementu, co ma istotne znaczenie np. w bioinżynierii, gdzie bada się kształt tkanek, czy strukturę uszkodzonych kości. Są też dwuzakresowy, optyczny skaner strukturalny mierzący z dokładnością do 5 mikrometrów, traker do pomiarów dużych elementów oraz ramię pomiarowe sprzężone z głowicą laserową.

Laboratorium jest efektem współpracy, która zrodziła się przed dwoma laty, podczas branżowej konferencji z udziałem przemysłowców i badaczy. Jednym z pomysłodawców, obok prezesa Oberon 3D, był prof. Wit Grzesik.
Z laboratorium będą korzystać studenci wszystkich kierunków Wydziału Mechanicznego, bo metrologii uczą się wszyscy przyszli inżynierowie studiujący na Politechnice Opolskiej. Opiekunem nowego laboratorium jest Roman Chudy. Laboratorium mieści się w budynku przy ul. Mikołajczyka.

Zobacz: Laboratorium kryminalistyczne na UO w Opolu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska