W tym tygodniu możemy na termometrach zobaczyć nawet 18 stopni Celsjusza. Na drzewach coraz więcej pąków, zielenią się wierzby

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Słońce przez pół roku będzie mocniej ogrzewać półkulę północną. Noce będą stawać się coraz krótsze, a dni dłuższe. Astronomiczna wiosna potrwa do 21 czerwca, kiedy zacznie się lato.
Słońce przez pół roku będzie mocniej ogrzewać półkulę północną. Noce będą stawać się coraz krótsze, a dni dłuższe. Astronomiczna wiosna potrwa do 21 czerwca, kiedy zacznie się lato. Iwona Kłopocka
W poniedziałek, 21 marca, zaczyna się kalendarzowa wiosna. Tę astronomiczną mamy już od niedzielnego popołudnia. Na drzewach coraz więcej pąków, zielenią się wierzby, niecierpliwi opolanie posadzili już nawet do doniczek pierwsze bratki.

Tegoroczna wiosna astronomiczna wypadła wcześniej od kalendarzowej. Rozpoczęła się w momencie równonocy wiosennej, w minioną niedzielę. 20 marca o godz. 16.33 Słońce przeszło przez punkt Barana, w którym przecina się ekliptyka i równik niebieski. W dniu równonocy na półkuli północnej promienie słonecznie padają prostopadle na równik.

Od tego czasu Słońce przez pół roku będzie mocniej ogrzewać półkulę północną. Noce będą stawać się coraz krótsze, a dni dłuższe. Astronomiczna wiosna potrwa do 21 czerwca, kiedy zacznie się lato.

Przez najbliższe dwie dekady astronomiczna wiosna będzie zaczynać się 20 marca, a od 2044 roku 19 albo 20 marca.

Rodzajów wiosny mamy kilka. Od 1 marca trwa wiosna meteorologiczna, wyróżnia się też wiosnę fenologiczną, kiedy zaczynamy obserwować rozwój listków na krzakach i drzewach, i zakwitają kwiaty. W świecie roślin i zwierząt widać już spore ożywienie. Przebiśniegi właściwie przekwitają, w rozkwicie są krokusy, zaczynają kwitnąć cebulice, stokrotki i fiołki. Liście tulipanów mają już po kilkanaście centymetrów. Na krzewach widać drobne listki, pąki mają bzy, forsycje, czereśnie i śliwy.

W Opolu pięknie się już zielenią wierzby płaczące nad Młynówką i stawkiem zamkowym. Magnolia przed siedzibą nto ma nabrzmiałe pąki, gdzieniegdzie widać już nawet bladoróżowe płatki.

W hipermarketach w miniony weekend można było już kupić bratki i posadzić do doniczek. Bratki są odporne na przymrozki, więc można je sadzić w marcu. Są łatwe w utrzymaniu i pielęgnacji, a kwitną długo.

W powietrzu fruwają komary, biedronki, pszczoły i motyle. Bociany jeszcze nie dotarły, ale głośno odzywają się czajki, szpaki, skowronki.

Chociaż noce wciąż są zimne, w prognozach pogody na ten tydzień na Opolszczyźnie widać nawet 18 stopni Celsjusza. Długoterminowa eksperymentalna prognoza pogody IMGW mówi, że w kwietniu czekają nas temperatury powyżej normy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska