W ubiegłym roku Beer Truck stał na Solnym Rynku w Oleśnie. W tym roku już nie może

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
- Nie rozumiemy stanowiska burmistrza i nie potrafimy pogodzić́ się̨ z podjętą przez niego decyzją - mówi Paweł Wajsprych.
- Nie rozumiemy stanowiska burmistrza i nie potrafimy pogodzić́ się̨ z podjętą przez niego decyzją - mówi Paweł Wajsprych. fot. Abstrakcja Beer Truck
Mercedes z rzemieślniczym piwem, lodami i ogródkiem piwnym w tamtym roku parkował w weekendy na placu targowym w Oleśnie. W tym roku właściciel piwnego mercedesa nie dostał zgody od burmistrza Olesna. Już 665 osób podpisało internetową petycję w obronie Abstrakcji Beer Truck.

Abstrakcja Beer Truck to pomysł Pawła Wajsprycha z Olesna, który na co dzień pracuje jako asystent rzeczoznawcy majątkowego.

- Podczas studiów we Wrocławiu poznałem piwa rzemieślnicze, a po powrocie do Olesna postanowiłem spopularyzować je również u nas - mówi Paweł Wajsprych.

Mieszkaniec Olesna kupił Mercedesa 308, czyli tzw. Kaczkę.

- Ten mercedes to mój rocznik, czyli 1994 - śmieje się Paweł Wajsprych. - Wydałem sporo kasy na jego remont i zabudowę gastronomiczną. Postanowiłem bowiem przebudować go na Beer Truck.

Piwny samochód zadebiutował w Oleśnie w ubiegłym roku. Parkował w sezonie letnim w weekendy wieczorem na placu targowym na Solnym Rynku w Oleśnie. Obok samochodu rozkładano ogródek piwny.

Beer Truck cieszył się duża popularnością. Przed samochodem często ustawiały się kolejki. Klientów przyciągało to, że było to jedyne miejsce w okolicy, gdzie nie serwowano piwa z wielkich koncernów, tylko z małych polskich browarów rzemieślniczych. Do tego sprzedawano lody od lokalnego producenta.

- W tym roku chcieliśmy jeszcze rozszerzyć asortyment o dobrą kawę i nowe kraftowe piwa - zapowiada Anita Konieczko, która prowadzi wraz z Pawłem Wajsprychem oleski Beer Truck.

Podobnie jak w ubiegłym roku, już w czerwcu właściciel oleskiego Beer Trucka zaczął załatwiać formalności z sanepidem i gminą.
- Byliśmy już przygotowani na uruchomienie ogródka piwnego w czasach pandemii koronawirusa: szyba z pleksi przy ladzie, maski, rękawiczki i dezynfekcja stolików po każdym kliencie - mówi Paweł Wajsprych. - Wydawało nam się, że wszystko już jest załatwione, ale nieoczekiwanie nie dostaliśmy pozwolenia od burmistrza Olesna.

Burmistrz Sylwester Lewicki napisał tylko jednozdaniową odpowiedź: „W związku z toczącym się postępowaniem w sprawie sprzedaży piwa rzemieślniczego na Solnym Rynku w Oleśnie uprzejmie informuję, że nie wyrażam zgody na oddanie tego terenu w dzierżawę z przeznaczeniem na sprzedaż napojów alkoholowych".

- W Oleśnie są aż trzy całodobowe sklepy z alkoholem, niedawno działał nawet czwarty, mieścił się właśnie na Solnym Rynku. My nie sprzedajemy wódki ani papierosów, tylko rzemieślnicze piwa dla smakoszy, dlatego kompletnie nie rozumiem tej decyzji - mówi Paweł Wajsprych. - Ceny piwa sprzedawanego w Beer Trucku, ze względu na ich rzemieślniczy charakter, są zdecydowanie wyższe od piwa w barach i sklepach monopolowych, dlatego nie trafiają do nas osoby, które chcą się upić. Odwiedzały nas często całe rodziny.

- Nie rozumiemy stanowiska burmistrza i nie potrafimy pogodzić́ się̨ z podjętą przez niego decyzją, dlatego poprosiliśmy o spotkanie. Niestety, dostałem tylko telefon z sekretariatu, że burmistrz nie widzi potrzeby spotkania się z nami, ponieważ zdania nie zmieni - dodaje Paweł Wajsprych.

Trwa głosowanie...

Czy Beer Truck w Oleśnie powinien dostać zgodę na działalność?

Internetową petycję do burmistrza Olesna o wydanie zgody na uruchomienie Beer Trucka podpisało już 665 osób!

- Dla konesera piwa to miejsce bezcenne. Wokół restauracje i puby serwują śmierdzące koncerniaki, a Beer Truck zapewnia szeroką paletę stylów i smaków. Reprezentuje kulturę piwowarstwa w Oleśnie. A przy okazji robi fajną atmosferę, przy ambitnej muzyce. Dzięki takiemu miejscu. wcale nie trzeba uciekać z Olesna do Wrocławia na weekend! - uważa Sławomir Skiba.

- Czuję smutek, żal i niedowierzanie. Młode, ambitne osoby postanowiły wziąć życie w swoje ręce i wprowadzić do Olesna trochę wielkomiejskiego stylu, nowoczesności, po prostu czegoś innego. Co z tego, że chcemy robić coś fajnego i inwestować w swoją przyszłość skoro następnie jesteśmy blokowani ze wszystkich stron? - pyta Łukasz Wiatr, wiceprzewodniczący Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego.

- W środę przygotujemy wyczerpującą odpowiedź na ten wniosek. Chodzi przede wszystkim o lokalizację. W ubiegłym roku spontanicznie zarządca Solnego Rynku wydzierżawił to miejsce. Tymczasem zgodnie z regulaminem to nie jest miejsce do sprzedaży alkoholu - informuje burmistrz Sylwester Lewicki. - We wniosku nie było natomiast żadnej innej lokalizacji.

Beer Truck z ogródkiem piwnym miał być czynny od początku lipca. Na razie nie ma jednak zgody na zaparkowanie auta i sprzedaż piwa.

W rezultacie w Oleśnie są trzy całodobowe sklepy monopolowe, a tylko jeden ogródek piwny - na oleskim rynku. Prowadzi go członek rodziny burmistrza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska