W ubiegłym roku opolski ZUS wypłacił prawie 11 700 zasiłków pogrzebowych

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Pixabay
W ubiegłym roku opolski ZUS wypłacił niemal 11 700 zasiłków pogrzebowych na kwotę 43,8 mln zł. To więcej niż w dwóch wcześniejszych latach. Na razie dane wskazują na to, że w tym roku zgonów Opolan będzie mniej.

- Do końca sierpnia tego roku opolski ZUS wypłacił 7364 zasiłki pogrzebowe na kwotę 29 milionów 492 tysięcy złotych. W porównaniu do analogicznego okresu minionego roku widać spadek. Wówczas opolski ZUS przyznał 7637 zasiłków pogrzebowych, a wypłacił w związku z tym 30 milionów 633 tysięcy złotych. Na podstawie tych danych można wstępnie zakładać, że na koniec roku zgonów w regionie, a przez to wypłaconych zasiłków pogrzebowych może być mniej niż w 2021 roku – mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Wypłata zasiłków pogrzebowych na Opolszczyźnie w ostatnich latach wyraźnie rosła. w 2021 r. opolski ZUS pozytywnie rozpatrzył prawie 11,7 tys. wniosków o wypłatę tego świadczenia, a łączna wartość środków przeznaczonych na ten cel wyniosła około 43,8 mln zł. Było to więcej, niż w 2020 r., kiedy w regionie ZUS wypłacił niecałe 11,1 tys. zasiłków pogrzebowych na kwotę prawie 40,8 mln zł. Jeszcze mniej przelewów związanych z kosztami pogrzebu opolskie placówki ZUS zrealizowały w 2019 r. Wtedy wypłaciły niecałe 9,5 tys. zasiłków pogrzebowych, a ich wartość sięgnęła 38 mln zł. Ubiegłoroczny wrost to efekt pandemii koronawirusa.

Wypłata zasiłku jest na wniosek

Wysokość zasiłku pogrzebowego nie zmieniła się od ponad dekady i wynosi 4 tys. zł. Świadczenie nie jest wypłacane z urzędu. Żeby je otrzymać należy złożyć formularz o nazwie Z-12 Wniosek o zasiłek pogrzebowy, który jest dostępny w każdej placówce ZUS lub na stronie www.zus.pl

O wypłatę zasiłku pogrzebowego mogą ubiegać się członkowie rodziny, czyli współmałżonek (nawet jeśli pozostaje w separacji orzeczonej wyrokiem sądu), rodzice, rodzeństwo, dziadkowie czy wnuki. Zwrot kosztów pochówku będzie się też należał jednostce samorządu terytorialnego, czyli gminie lub powiatowi, a także pracodawcy bądź domowi pomocy społecznej, a nawet obcej zmarłemu osobie, jeśli wykaże koszty związane z pogrzebem.

Nie zawsze tyle samo

Zasiłek pogrzebowy nie zawsze będzie wypłacony w tej samej wysokości. Kwota zależy od tego, kto poniósł koszty pochówku. Gdy koszty pogrzebu ponosi najbliższy członek rodziny, to niezależnie od faktycznych wydatków, zasiłek będzie wypłacony w wysokości 4 tys. zł. Kiedy koszty pogrzebu pokrywa pracodawca zmarłego, dom pomocy społecznej lub na przykład gmina, wtedy zasiłek przysługuje w wysokości udokumentowanych kosztów, jednak maksymalnie do 4 tys. zł. Te same zasady stosuje się, gdy koszty pogrzebu pokryła inna osoba, niż członek rodziny. W sytuacji, gdy koszty pogrzebu pokryła więcej niż jedna osoba lub podmiot, zasiłek pogrzebowy będzie podzielony proporcjonalnie do poniesionych kosztów pogrzebu.

Kiedy zasiłek przysługuje

Zasiłek pogrzebowy przysługuje po śmierci osoby, która:

  • była ubezpieczona w ZUS lub miała między innymi przyznaną emeryturę, rentę bądź emeryturę pomostową,
  • zmarła w czasie pobierania zasiłku chorobowego albo świadczenia rehabilitacyjnego już po ustaniu ubezpieczenia,
  • pobierała świadczenie przedemerytalne bądź zasiłek przedemerytalny,
  • zmarła nie mając przyznanej emerytury lub renty lecz w dniu zgonu spełniała warunki do jej uzyskania.

Ile czasu ma ZUS na wypłatę

Wniosek o zwrot wydatków można złożyć do 12. miesięcy od dnia śmierci osoby. Po upływie tego okresu prawo do zasiłku wygasa. Jeśli strona, która wnioskuje o zasiłek spełniła wszystkie formalności, to ZUS powinien przekazać wnioskodawcy pieniądze do 30 dni, od dnia wpływu wniosku do placówki ZUS. Jeżeli z powodu późniejszego odnalezienia zwłok lub zidentyfikowania osoby zmarłej albo z innych przyczyn całkowicie niezależnych od osoby uprawnionej, zgłoszenie wniosku o zasiłek pogrzebowy w tym terminie było niemożliwe, to prawo do zasiłku wygasa po upływie roku od dnia pogrzebu. Dokumentem, który potwierdza te okoliczności lub przyczyny jest zaświadczenie policji, prokuratury bądź innej instytucji. W takiej sytuacji, ZUS wypłaci zasiłek niezwłocznie, natomiast nie później niż do 30. dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do stwierdzenia uprawnień do zasiłku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska