W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu otwarto supernowoczesny Oddział Okulistyki z własnym blokiem operacyjnym

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu otwarto w czwartek  po generalnym remoncie supernowoczesny Oddział Okulistyki.
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu otwarto w czwartek po generalnym remoncie supernowoczesny Oddział Okulistyki. Iwona Kłopocka
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu otwarto w czwartek po generalnym remoncie supernowoczesny Oddział Okulistyki. Remont i wyposażenie oddziału w najwyższej klasy sprzęt medyczny kosztowało prawie 6 mln zł.

- To dla nas bardzo ważny dzień, bo dla naszych pacjentów otwieramy wspaniały oddział. Po remoncie praktycznie wszystko się zmieniło. Wprowadzamy zupełnie nową jakość okulistyki, mając na względzie także to, że za jakiś czas będzie to klinika uniwersytecka - mówi Dariusz Madera, dyrektor USK.

Co prawda liczba łóżek szpitalnych zmniejszyła się z 37 do 11, ale na oddziale są sale z 19 fotelami pooperacyjnymi dla pacjentów po zabiegu usunięcia zaćmy, które zapewnią im komfortowe warunki.

Sercem nowego oddziału okulistyki jest blok operacyjny. Dwie sale operacyjne z pełnym sprzętem zapewnią pacjentom szybkie korzystanie z zabiegów. To nowość. Do tej pory chorzy, skierowani na zabiegi operacyjne musieli z 6 piętra zjechać na parter na blok operacyjny, a droga tam i z powrotem na oddział trwała znacznie dłużej, niż sam zabieg usunięcia zaćmy. To było nie tylko niewygodne, ale też ograniczało zdolności przymowania pacjentów.

- Teraz pacjent przejdzie ze swojego pokoju do sali operacyjnej, która jest tuż obok, potem w komfortowych warunkach będzie odpoczywać na fotelu pooperacyjnym, a po 2-3 godzinach będzie mógł wrócić do domu - wyjaśnia dyrektor Madera.

Przy organizacji pracy nowego oddziału opolan wsparł zespół okulistów ze szpitala w Sosnowcu, który od dawna działa już na nowoczesnych zasadach. - Podpatrywaliśmy ich, aby wszystko było jak najbardziej funkcjonalne, a pacjenci nie spędzali w szpitalu więcej czasu, niż to niezbędne - mówi dyrektor Madera.

Oddział został wyposażony w najwyższej klasy sprzęt medyczny wart ponad 1,5 mln zł. To m.in. okulistyczny mikroskop operacyjny, laser do fotokoagulacji siatkówki, laser neodynamowy YAG do irydomii i kapsulotomii, lampy szczelinowe z tonometrem aplanacyjnym, ultrasonograf okulistyczny, spektralny tomograf optyczny...

- Sprzęt jest ważny, ale najważniejsza jest kadra specjalistów. Mamy własnych dobrych lekarzy. Pozyskaliśmy też okulistów z Poznania i Łodzi, którzy na stałe przenieśli się do Opola. W realizacji zabiegów będą nas wspierać także specjaliści z Sosnowca - mówi Dariusz Madera.

Inwestycja została zrealizowana ze środków unijnych i własnych pieniędzy szpitala. Za własne szpital utworzył i wyposażył blok operacyjny.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska