W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu przymierzają się do operacji onkologicznych

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Atutem uniwersyteckiego szpitala jest możliwość zapewnienia chorym z nowotworami interdyscyplinarnej opieki w jednym miejscu.
Atutem uniwersyteckiego szpitala jest możliwość zapewnienia chorym z nowotworami interdyscyplinarnej opieki w jednym miejscu. USK
Chorzy z nowotworami jamy brzusznej będą operowani metodami małoinwazyjnymi w USK w Opolu. Oddział chirurgiczny szpitala uniwersyteckiego planuje rozszerzenie zabiegów chirurgicznych o onkologiczne. Dotychczas takie zabieg były wykonywane w ramach ostrego dyżuru, najczęściej u pacjentów z powikłaniami choroby onkologicznej.

- Chcemy zacząć od operowania pacjentów z nowotworami jelita grubego, następnie rozszerzymy zakres o nowotwory żołądka - zapowiada dr Małgorzata Ziółkowska, zastępca kierownika Oddziału Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Małoinwazyjnej USK w Opolu. - Przede wszystkim zależy nam na rozwoju metod laparoskopowych, które powinny być standardem w XXI wieku. Mniej jest po nich powikłań, pacjenci szybciej wracają do zdrowia, szybciej też - jeśli jest taka potrzeba - mogą rozpocząć chemioterapię lub radioterapię.

Atutem uniwersyteckiego szpitala jest możliwość zapewnienia chorym z nowotworami interdyscyplinarnej opieki w jednym miejscu.

- Żeby prowadzić operacje chirurgiczne z zakresu onkologii, chcemy m.in. doposażyć zespół w sprzęt i uruchomić poradnię, w której pacjenci będą kwalifikowani do zabiegów. Naszym marzeniem jest zakup robota chirurgicznego, dzięki któremu moglibyśmy zwiększyć precyzję prowadzonych zabiegów, a z którego mogliby korzystać także inni specjaliści, np. urolodzy, laryngolodzy czy kardiochirurdzy - mówił prof. dr hab. n. med. Grzegorz Oszkinis, kierownik Oddziału Chirurgii USK w Opolu.

W przygotowaniach do uruchomienia operacji onkologicznych opolski zespół korzysta ze wsparcia chirurgów z Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu.

– Uruchomienie takiego oddziału w USK w Opolu z punktu widzenia pacjenta może przyspieszyć leczenie, a przede wszystkim ograniczyć konieczność jeżdżenia po różnych placówkach w celu przeprowadzania konsultacji i badań - mówi dr Bartosz Kapturkiewicz z DCO. - Dziś część pacjentów z nowotworami jelita grubego jest diagnozowanych w zaawansowanym stadium, kiedy nie kwalifikują się już do operacji. Zwiększenie dostępu do diagnostyki jest zatem bardzo ważne.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska