Treści promowana Targi nto

W USK będą opracowywać nowe metody leczenia serca i kręgosłupa

Iwona Kłopocka-Marcjasz
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu powstanie Centrum Badań i Innowacji w chorobach cywilizacyjnych, sercowo-naczyniowych i chorobach kręgosłupa. Marszałek województwa i dyrektor USK podpisali umowę na realizację projektu o wartości prawie 27 mln zł.

- To historyczny moment, bo dzięki centrum innowacji nasz szpital wejdzie do rodziny elitarnych placówek badawczych w Polsce - cieszy się Dariusz Madera, dyrektor USK. - Pozwoli to naszym lekarzom na rozwijanie nauki i oferowanie pacjentom nowych metod leczenia. Szpital kliniczny już teraz opracowuje nowe rozwiązania, prowadzi badania kliniczne w zakresie serca i chorób naczyniowych oraz kręgosłupa. Nasi naukowcy będą jeszcze skuteczniej realizować plany badawcze – mówi dyrektor.

Centrum będzie się specjalizowało w diagnostyce obrazowej. Jednym z jego celów jest połączenie terapii z poprawą jakości diagnostyki.

- W samym szpitalu nie jesteśmy w stanie prowadzić takich badań - mówi prof. Marek Gierlotka, kierownik Kliniki Kardiologii USK w Opolu. – Tutaj wykorzystamy nasze doświadczenie, sprzęt, realizować będziemy nowe terapie i schematy postępowania. Takie centra ma niewiele szpitali w Polsce - podkreśla.

Realizacja projektu przyczyni się również do rozwoju zaplecza naukowego, kadry naukowej, a także umożliwi współpracę z naukowcami, prowadzącymi prace w obszarach medycyny, biotechnologii, diagnostyki medycznej, farmacji czy chemii.
Na cele centrum zostanie przebudowany budynek byłej pralni o powierzchni blisko tysiąca metrów kw. Znajdą się w nim m.in. pracownia tomografu komputerowego i pracownia rezonansu, laboratoria i sale zabiegowe. Kupiony zostanie m.in. aparat dopplerowski, profesjonalna bieżnia elektryczna, podgrzewacz do szybkiego przetaczania ciepłej krwi i płynów, aparat do autotransfuzji krwi, pompa do drenażu płynu mózgowo-rdzeniowego, 32-kanałowy system do neuromonitoringu, holograficzny system obrazowania medycznych danych obrazowych techniką Mixed Reality.

Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego, a unijne dofinansowanie wyniesie 17 milionów 200 tysięcy złotych. Centrum ma zacząć działalność za dwa lata.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska