W V LO w Opolu odbyła się konferencja naukowa poświęcona plebiscytom na Górnym Śląsku. Poznaliśmy także laureatów konkursu na plakat

Adrian Gajewski
Adrian Gajewski
Spotkanie w V LO w Opolu - 19.12.2022r.
Spotkanie w V LO w Opolu - 19.12.2022r. Adrian Gajewski
19 grudnia w V Liceum Ogólnokształcącym w Opolu odbyła się konferencja popularnonaukowa dotycząca plebiscytów górnośląskich. Poznaliśmy również laureatów konkursu "Polskie Państwo Podziemne w latach 1939-1945. Ludzie - struktury - symbole".

Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 9.00. Po powitaniu zgromadzonych gości miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu "Polskie Państwo Podziemne w latach 1939-1945. Ludzie - struktury - symbole" organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Opolu wraz z Instytutem Śląskim, Narodowym Bankiem Polskim oraz Instytutem Historii Uniwersytetu Opolskiego.

Warto podkreślić, że uroczystość odbyła się w Liceum Ogólnokształcącym nr 5 w Opolu, ponieważ jego uczniowie i ich prace zdobyły największe uznanie wśród komisji konkursowej, zajmując całe podium konkursu.

Trzecie miejsce zajęła Anna Kobza, która na plakacie przedstawiła żołnierza Polskiego Podziemia, który jest już po drugiej stronie, a dodatkowo ma skrzydła anioła. Miejsce drugie przyznano Wiktorii Zatajskiej, która na plakacie umieściła symbol Polski Walczącej, umieszczając w jego środku różnego rodzaju formy oporu i sprzeciwu, ale również funkcjonowania ludzi w okresie podziemnym. Konkurs wygrała Jasmin Cebula, której praca zrobiła ogromne wrażenie na komisji konkursowej, a sam plakat nie wymaga dodatkowego komentarza, ponieważ jest bardzo wymowny.

Spotkanie w V LO w Opolu - 19.12.2022r.
Spotkanie w V LO w Opolu - 19.12.2022r. Adrian Gajewski

Laureaci konkursu otrzymali wyjątkowe, srebrne monety kolekcjonerskie.

Następnie swoje kilkunastominutowe wykłady wygłosili profesorowie Uniwersytetu Opolskiego: dr hab. Adriana Dawid, dr hab. Antoni Maziarz oraz dr hab. Mariusz Paterski.

Dr hab. Adriana Dawid w swoim wykładzie poruszyła kwestię plebiscytu górnośląskiego, który miał miejsce w 1921 roku. Przedstawiła także ówczesne realia i możliwe scenariusze.

- Na Górnym Śląsku cały czas zastanawiano się, jak powinny potoczyć się losy tego regionu. Czy powinien on zostać w granicach państwa niemieckiego, czy zostać przyłączonym do odbudowywanego państwa polskiego i względnie zyskać samodzielność i istnieć jako niezależnie państwo śląskie - mówiła profesor Uniwersytetu Opolskiego.

Natomiast dr hab. Antoni Maziarz swój wykład poświęcił kwestii samego Opola w okresie plebiscytu i powstań górnośląskich, zaś dr hab. Mariusz Patelski opowiedział zgromadzonym o historii powiatu opolskiego pod rządami niemieckiej samoobrony w maju 1921 roku.

Po zakończeniu wykładów uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr 5 w Opolu zaprezentowali również swój program artystyczny, który był ostatnią częścią tego wydarzenia.

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska