W wieku 88 lat zmarł abp Wilhelm Kurtz SVD. Duchowny pochodził z Kępy spod Opola

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Zmarł abp Wilhelm Kurtz SVD. Pochodził spod Opola, posługiwał w Papui Nowej Gwinei
Zmarł abp Wilhelm Kurtz SVD. Pochodził spod Opola, posługiwał w Papui Nowej Gwinei FB/Misjonarze Werbiści - SVD Poland
W Papui Nowej Gwinej zmarł pochodzący spod Opola emerytowany arcybiskup Wilhelm Kurtz. Należał do zakonu werbistów. Ponad 50 lat pracował na misjach. Trwają uroczystości żałobne.

Z nadzieją zmartwychwstania informujemy, że we wtorek 14 lutego 2023 r., w 88. roku życia, 62. roku kapłaństwa i 41. roku posługi biskupiej, zmarł abp Wilhelm Kurtz, pochodzący z Kępy (parafia św. Antoniego w Luboszycach) misjonarz werbista, emerytowany ordynariusz archidiecezji Madang (Papua Nowa Gwinea) – poinformowano na stronie diecezji opolskiej.

Trwają uroczystości żałobne. W dniach 15-17 lutego 2023 r. o godz. 17.00 w kościele pw. św. Antoniego w Luboszycach jest odmawiana modlitwa różańcowa za zmarłego. W sobotę 18 lutego o godz. 9.00 w tym samym kościele zostanie odprawiona Msza św. żałobna. Eucharystii będzie przewodniczył bp Paweł Stobrawa.

Zmarły arcybiskup zostanie pochowany tego samego dnia w archidiecezji Madang.

Wilhelm Kurtz urodził się 28 maja 1935 roku w Kępie koło Opola. W latach 1955-1957 odbył w Nysie studium filozoficzne. Studia teologiczne kontynuował i ukończył w Pieniężnie, gdzie 28 stycznia 1962 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Krótko pracował parafiach w Bytomiu i Górnej Grupie na Pomorzu.

W 1966 roku został skierowany na misje w Nowej Gwinei. Przez półtora roku uczył się w Australii języka angielskiego, gdzie posługiwał wśród polonii australijskiej. Pierwszym miejscem jego docelowej posługi misyjnej było Goglme. Później samodzielnie posługiwał w Mai. Budował kościół i plebanię, domy dla nauczycieli, przychodnię i dom dla pielęgniarki. Talent artystyczny wykorzystywał do własnoręcznego wykonywania malowideł na ścianach świątyń. Od 1981 roku posługiwał w Koge i został wikariuszem generalnym w diecezji Goroka. W 1982 r. został biskupem nowej diecezji Kundiawa.

- Zostałem biskupem w nowo utworzonej diecezji Kundiawa w tej samej prowincji. Znowu trzeba było wszystko organizować od podstaw łącznie z kurią biskupią i znalezieniem finansów na utrzymanie stacji misyjnych szkół, ośrodków katechetycznych, itp. – wspominał kapłan.

W herbie biskupim umieścił trzy połamane strzały przecięte krzyżem

- Jako znak pojednania skłóconych szczepów, zgodnie z głównym programem diecezji - tłumaczył.

Jako ordynariusz diecezji Kundiawa służył 18 lat. W 2000 roku otrzymał nominację na Arcybiskupa Metrpolitę Madang. W 2010 roku przeszedł na emeryturę.

Źródło: www.gornagrupa.werbisci.pl

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska