W "Wodnej Nucie" walczono w pływackich mistrzostwach województwa

Marta Hasny (Zryw Opole) zdobyła siedem medali.
Marta Hasny (Zryw Opole) zdobyła siedem medali. Sławomir Jakubowski
Na pływalni w Opolu odbyły się mistrzostwa regionu. Cieszy fakt, że wystąpili na nich przedstawiciele dziewięciu klubów.

To na pewno pozytyw, bo każdy klub na pływackiej mapie regionu jest na wagę złota. Byli więc przedstawiciele: MMKS-u Kędzierzyn-Koźle, Zrywu Opole, UKS 5 plus 1 Opole, Hobby Sportu Kietrz, Vegi Dobrodzień, Juniora Kluczbork, KusegoStrzelce Opolskie, Gwiazdy Olesno i Winnera Zdzieszowice. Łącznie wystartowało 121 osób.

Rywalizowano w 38 konkurencjach (19 kobiecych i 19 męskich). W każdej startowali przedstawiciele wszystkich kategorii wiekowych (najmłodsi byli z rocznika 2004). Była prowadzona klasyfikacja nie tylko ogólna, ale i dla poszczególnych grup wiekowych.

Od kilku lat dwoma najlepszymi klubami w regionie są MMKS Kędzierzyn-Koźle i Zryw Opole. Reprezentanci tych klubów zdobyli więc najwięcej medali w klasyfikacjach generalnych. Dorobek Zrywu to 17 złotych, 15 srebrnych i 10 brązowych, a MMKS-u 15-10-10.

Multimedalistami mistrzostw zostali ci, którzy ścigają się na najważniejszych imprezach krajowych i należą do krajowej czołówki. Aż sześć złotych medali i jeden brązowy zdobył 15-letni Mateusz Roman (Zryw). Siedem medali (pięć złotych i dwa brązowe) wywalczyła dwa lata starsza od niego koleżanka klubowa Marta Hasny. Cztery razy na najwyższym stopniu podium stawała 18-letnia Aleksandra Tomala (Zryw), a do dorobku dorzuciła jeszcze trzy srebrne krążki. Reprezentanci MMKS-u nie pozostawali dłużni. Pięć złotych i jeden srebrny medal wywalczyła 16-letnia Marta Nowak. Po trzy złote medale zdobyli 18-latkowie: Remigiusz Grudziecki (oprócz tego jeszcze srebro i brąz), Małgorzata Niedźwiedzka i 16-letni Mikołaj Kempa (miał jeszcze dwa srebrne medale).

W młodszych kategoriach wiekowych bito wiele rekordów województwa. Na uwagę zasługują dokonania przedstawicieli Zrywu. Ustanowili bowiem siedem wyników będących najlepszymi w tym sezonie w Polsce w ich kategoriach wiekowych. 13-letnia Matylda Roman grzbietem: 100 m (1.08,52) i 200 m (2.25,50), 11-letnia Katarzyna Klimczyk (200 m stylem klasycznym - 3.05,59) oraz 12-latkowie: Michał Majstrenko (200 m stylem klasycznym - 2.41,44; 1500 m stylem dowolnym - 18.55,47) i Patryk Podgórski (50 m grzbietem - 31,96 sek.; 100 m grzbietem - 1.08,40).