W zagrodzie i na polu będą rządzić aplikacje

Michał Mrukot
W zagrodzie i na polu będą rządzić aplikacjeJerzy Koronczok z Agrocom Polska zaprezentował na konferencji terminal, który służy do prowadzenia automatycznego ciągników i maszyn według GPS z dokładnością nawet do 1-3 cm. Terminal obsługuje też do 4 kamer umieszczonych na ciągniku i maszynie.
W zagrodzie i na polu będą rządzić aplikacjeJerzy Koronczok z Agrocom Polska zaprezentował na konferencji terminal, który służy do prowadzenia automatycznego ciągników i maszyn według GPS z dokładnością nawet do 1-3 cm. Terminal obsługuje też do 4 kamer umieszczonych na ciągniku i maszynie. Jacek Skudlarski
Rolnictwo precyzyjne przestało być już nowinką oraz zajęciem dla gospodarzy zafascynowanych nowoczesnymi technologiami.

 

Rolnictwo precyzyjne było tematem ogólnopolskiej konferencji, która odbyła się w Kamieniu Śląskim w poniedziałek i wtorek.

Nie zabrakło  nowinek technologicznych oraz gorących dyskusji na temat tej coraz szybciej rozwijającej się gałęzi rolnictwa w Polsce.

 

- Ta konferencja to miejsce, gdzie rolnicy i naukowcy mogą wymieniać się doświadczeniami oraz poznawać nowe trendy, które już funkcjonują lub niedługo zagoszczą w branży – mówi Krystian Breguła z firmy Agrocom Polska, współorganizatora konferencji. – Chcemy  pokazać, że rolnictwo precyzyjne to oszczędność i wyższa jakość produkcji rolnej.

 

Do najnowszych produktów, prezentowanych na konferencji, należy polska wersja programu 365FarmNet, pierwszej platformy łączącej praktycznie wszystkie działy gospodarstwa, uwzględniając przy tym nie tylko kwestie efektywnego nawożenia czy planowania upraw, ale także elementy finansowe i analityczne.

 

Do Kamienia przyjechał m.in. Krystian Walloschek, który prowadzi przedsiębiorstwo rolne pod Gliwicami.

- Już wcześniej korzystałem z oprogramowania w gospodarstwie, ale dopiero teraz mogłem się nauczyć więcej - przyznaje pan Krystian. - Zresztą różnorodnej wiedzy jest tu sporo, dlatego będzie co wdrażać – śmieje się.

 

Precyzyjne rolnictwo to oszczędność i wyższa jakość produkcji rolnej

 

Dzięki naukowcom odbyły się również wykłady oraz prezentacje wyników badań, które omawiały tak szczegółowe tematy, jak np. właściwości trakcyjne ciągników.

 

Jak mówi Andrzej Babul, dyrektor Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Białymstoku, tego typu konferencje są wciąż rzadkością w Polsce.

- Ale warto zachęcać rolników do „precyzyjnych” rozwiązań, bo one się po prostu na  dłuższą metę opłacają i pozwalają przetrwać na coraz bardziej konkurencyjnym rynku – dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska