W Zakrzowie w gminie Polska Cerekiew odbyło się 30. Walne Zebranie TSKN na Śląsku Opolskim

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
30. Walne Zebranie TSKN na Śląsku Opolskim
30. Walne Zebranie TSKN na Śląsku Opolskim Krzysztof Ogiolda
Uczestniczy w nim 121 ze 150 uprawnionych delegatów. Wybiorą nowy zarząd i przewodniczącego organizacji mniejszości w regionie.

Pierwsza część zjazdu służy podsumowaniu minionych 4 lat, a zwłaszcza ostatniego roku pracy Towarzystwa.

Przewodniczący zarządu Rafał Bartek w swoim sprawozdaniu przypomniał, że w minionych czterech latach mniejszość podjęła nowe inicjatywy, wśród nich "Niemieckie Szkółki Piłkarskie” i projekt „Opolskie bez tajemnic”. Powstały filmy „Gruss aus Oppeln i „Niemcy w Polsce””. Podkreślił on, że tysiące dzieci bierze udział w ogłaszanych przez TSKN konkursach, dorośli korzystają z kursów niemieckiego w nowej formule. Tradycją stały się doroczne koncerty adwentowe i koncerty powiatowe. Powołano Radę Młodzieżową przy TSKN.

- Musieliśmy także radzić sobie z problemami, czego po 30 latach demokracji trudno się było spodziewać – mówił. - Mówię o powiększeniu Opola z pogwałceniem praw mniejszości i podeptaniem reguł demokracji. A także zmianie interpretacji przepisów prawa w zakresie nauczania języka niemieckiego. Będziemy przeciw temu nadal protestować. Znajomość języka i dostęp do edukacji językowej to jeden z naszych podstawowych celów. Trudno nie pamiętać, że przez trzy i pół roku nie funkcjonował polsko-niemiecki „okrągły stół”. Ma on się na nowo spotkać za kilka tygodni. Choć co do efektów trudno dziś nie być sceptycznym - stwierdził.

Rafał Bartek podziękował za harmonijną współpracę Zuzannie Donath-Kasiurze w ostatnich 4 latach, a Joannie Hassa za wkład w profesjonalizację funkcjonowania TSKN. Podkreślił dobry wynik wyborczy zarówno przy głosowaniu do Sejmu, jak i do samorządów.

- Problemem mogą być kandydaci, taki czy inny kształt kampanii, ale nie szyld KWW Mniejszość Niemiecka. Najlepszy dowód, że głosowali na nas także wyborcy z polskiej większości – mówił.

Wśród gości zjazdu przemawiał poseł na Sejm RP Ryszard Galla. - Jadąc do Zakrzowa, wspominałem, jak stawałem w szranki w wyborach przewodniczącego z moim przyjacielem Norbertem Raschem. Wracam do minionych 30 lat. Widzę, jak jakość pracy TSKN z roku na rok rośnie. Do naszej siedziby przychodzi coraz więcej osób. Nie tylko działacze. Jesteśmy oceniani wysoko. Nie mamy się czego wstydzić - podkreślał. Poseł złożył też sprawozdanie ze swojej pracy parlamentarnej.

Lider VdG, Bernard Gaida przypomniał, że wprawdzie mniejszość niemiecka funkcjonuje w całej Polsce, ale jej wizytówką, grupą, od której szczególnie zależy obraz mniejszości, pozostają Niemcy na Śląsku Opolskim.

Bernard Gaida porównał położenie mniejszości niemieckiej w Polsce i polskiej na Litwie w perspektywie edukacji. - Mniejszość polska na Litwie ma 78 szkół podstawowych i jedną średnią z maturą – mówił. - Szkół mniejszościowych w Polsce nie ma. Polscy badacze badają szkoły mniejszościowe w Rumunii i na Węgrzech, bo u nas nie ma czego badać. „Europejska karta języków regionalnych i mniejszościowych” jest w Polsce realizowana w 15,5 procentach. To nie jest wyraz wrogości, bo nas w skali całego kraju jest mało, nie zagrażamy nikomu. To jest wyraz bylejakości.

Przewodniczący VdG podziękował delegatom za bardzo liczną obecność i przez nich podziękował wszystkim działaczom MN „na dole”. - Gdybyśmy mieli tylko siedzibę na Konopnickiej, to nie mielibyśmy nic – mówił.

Katrin Koschny, przewodnicząca zarządu Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej, przypomniała, że w 2017 i 2018 roku BJDM zyskał po kilkudziesięciu nowych członków. Przedstawiła projekty, które w tym roku zrealizuje młodzież mniejszości.

TSKN liczy obecnie około 30 tysięcy członków płacących składki skupionych w 321 kołach terenowych, czyli tzw. DFK. W minionym roku w tych kołach zrealizowano łącznie ponad 600 projektów, w tym 359 w ramach tzw. Ożywiania Domów Spotkań, 133 finansowane z pomocą Konsulatu Niemiec oraz 28 zrealizowanych dzięki dotacjom samorządowym. 1200 osób wzięło udział w organizowanych przez Towarzystwo wycieczkach dla dorosłych. TSKN wydał w ubiegłym roku dwie publikacje: „Mniejszość niemiecka w liczbach” oraz „Prawa mniejszości niemieckiej w Polsce”.

Organizacja mniejszości przygotowała także szereg imprez wojewódzkich. Były wśród nich: noworoczne spotkanie środowisk twórczych i sportowych MN, konkurs recytatorski „Młodzież recytuje poezję”, „Bajkowe noce” (odbyły się w 25 kołach DFK) oraz 15. Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.

Program pracy mniejszości przedstawiła Zuzanna Donath-Kasiura, sekretarz TSKN. Najważniejszym celem funkcjonowania Towarzystwa pozostaje podtrzymywanie niemieckiej tożsamości – pielęgnacja kultury, historii i języka. Temu służą programy i projekty adresowane do dzieci, do młodzieży i do dorosłych.

Zebrani przyjęli sprawozdania skarbnika i komisji rewizyjnej i jednomyślnie udzielili absolutorium zarządowi TSKN.

Prowadząca zebranie Karina Walach odczytała listy nadesłane przez ambasadora Niemiec w Warszawie i przez konsul Niemiec w Opolu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska