W zamku w Dąbrowie powstaną „zielone” rozwiązania

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Mury centrum pomieszczą 11 laboratoriów m.in. biomasy, energii wiatrowej czy konwersji fotowoltaicznej.
Mury centrum pomieszczą 11 laboratoriów m.in. biomasy, energii wiatrowej czy konwersji fotowoltaicznej. Fot. Archiiwum UO
Uniwersytet Opolski podpisał listy intencyjne z kolejnymi partnerami ws. utworzenia w Dąbrowie centrum 
energetycznego.

Partnerami uczelni zostali: Politechnika w Trewirze, Uniwersytet Techniczny w Libercu, Uniwersytet Awiacyjny w Kijowie oraz Akademia Morska w Szczecinie. To pierwszy krok do utworzenia konsorcjum, które zajmie się realizacją projektu – podkreśla Roman Żelazny, menedżer projektu i pełnomocnik prorektora ds. Dąbrowy. Spotkanie poza podpisaniem kolejnych porozumień koncentrowało się na tym, co zrobić, by projekt trafił na tzw. „Mapę drogową”, czyli na listę priorytetowych inwestycji rządowych.

Aby tak się stało projekt musi wykazać się nie tylko innowacyjnością, ale przede wszystkim niepowtarzalnością. Dlatego też pojawiła się sprawa utworzenia kolejnego, prócz proponowanych obecnie jedenastu, „Laboratorium Cyberbezpieczeństwa i Sztucznej Inteligencji w Energetyce”. Chodziłoby o stworzenie np. systemu inteligentnego zarządzania energią. Teraz uczelnia wraz z partnerami ma pół roku przygotowanie projektu i złożenie go do konkursu „Mapy drogowej”.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem zostanie on rozstrzygnięty w pierwszej połowie 2018 roku. Wtedy będzie wiadomo, czy znajdą się pieniądze na stworzenie centrum. Cały projekt ma kosztować ok. 150 mln złotych.

MAGAZYN DO ZOBACZENIA. WEEKEND W TELEWIZJI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska