W zeszłym roku na przejazdach kolejowych na Opolszczyźnie doszło do 4 wypadków, w których zginęły 2 osoby a 3 zostały ranne

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
23 lipca 2021 r. Warmątowice. Na niestrzeżonym przejeździe kolejowym 80-letni kierowca hondy wjechał pod pociąg relacji Opole-Gliwice. Zginął na miejscu.
23 lipca 2021 r. Warmątowice. Na niestrzeżonym przejeździe kolejowym 80-letni kierowca hondy wjechał pod pociąg relacji Opole-Gliwice. Zginął na miejscu.
PKP Polskie Linie Kolejowe ruszyły z koleją akcją, która ma ograniczyć liczbę wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. W całej Polsce było ich w 2021 roku 201, 49 osób zginęło, a 17 zostało rannych. Niestety, aż 99 proc. wypadków wynika z ignorowania przez kierowców zasad bezpieczeństwa.

Jak wynika z danych Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu w 2021 roku na przejazdach kolejowych w regionie doszło do czterech wypadków, w których zginęły dwie osoby a trzy zostały ranne oraz do 64 kolizji.

W całej Polsce było 201 zdarzeń, 49 osób zginęło, a 17 zostało rannych.

- W tym roku zanotowaliśmy do tej pory w regionie jedną kolizję - mówi podkomisarz Karol Brandys, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Opolu.

Niestety, aż 99 proc. wypadków wynika z ignorowania przez kierowców zasad bezpieczeństwa.

- Nie patrzą, czy nadjeżdża pociąg, nie zatrzymują się przed znakami STOP, próbują przejechać pod zamykającymi się rogatkami, czy omijają te już zamknięte! - wylicza Mirosław Siemieniec z PKP Polskie Linie Kolejowe.

Dla zwiększenia bezpieczeństwa na przejazdach, PKP Polskie Linie Kolejowe, które nimi zarządzają, ruszyły z nową odsłoną kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd”.

Spoty, które promują bezpieczne przekraczanie torów wyświetlane są w kinach, telewizji i internecie. Pokazane tam skutki tragicznych zdarzeń mają ostrzegać i wzmóc pozytywne zachowania. Z kolei na stronie kampanii „Bezpieczny Przejazd” można znaleźć pakiety edukacyjne przeznaczone do osób w każdym wieku.

- Zapraszamy rodziców i dzieci do korzystania z aplikacji mobilnych oraz gier edukacyjnych - mówi Mirosław Siemieniec. - Dzięki im najmłodsi mogą poznać zasady bezpieczeństwa.

Zwłaszcza teraz, w okresie wyjazdów na ferie, PKP PLK apeluje do kierowców o zachowanie szczególnej uwagi przy pokonywaniu przejazdów i o to, by uwzględniali trudne warunki atmosferyczne.

- Np. to, że może być przed nimi ślisko i jeśli nie będziemy ostrożni, możemy nie wyhamować przed pociągiem - ostrzega Mirosław Siemieniec.

Przy okazji przypomina też, że na każdym przejeździe znajdują się specjalne, żółte naklejki, na których czarną czcionką wydrukowany jest numer przejazdu oraz numery telefonów, na które należy dzwonić w razie sytuacji podbramkowej, np. jeśli nasz samochód utknie z jakiejś przyczyny na torach.

Wśród numerów jest 112. Jego operator odbierze zgłoszenie, poprosi o numer przejazdu, przekaże go kolejarzom, a ci błyskawicznie zatrzymają ruch pociągów, które jadą w jego stronę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska