W zimie pracodawca ma dodatkowe obowiązki

Redakcja
fot. sxc
fot. sxc
Radzi Joanna Kupczak, ekspert z Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu.

Robert K. z Opola: Jest bardzo zimno, jakie warunki pracy powinien zapewnić ludziom pracodawca?

Zobacz: Prawo pracy. Kiedy pracownikowi przysługuje odprawa?

Zgodnie uregulowaniami Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (t.j. Dz. U. 03.169.1650 z późn. zm), pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom:

  • min. 14 stopni Celsjusza - w pomieszczeniach, w których wykonywana jest praca fizyczna,
  • min. 18 stopni Celsjusza - w pomieszczeniach, gdzie pracownicy wykonują lekką pracę fizyczną bądź świadczona jest praca biurowa.

Obowiązkiem pracodawcy jest także zabezpieczenie pomieszczeń pracy przed niekontrolowanym odpływem ciepła oraz przed napływem zimnego powietrza z zewnątrz.

Zobacz: Prawo pracy. Zwolnienie z powodu braku zaufania

Pracownikom zatrudnionym na otwartej przestrzeni powinien zapewnić pomieszczenia do ogrzania się, które muszą znajdować się w pobliżu miejsc pracy, dawać schronienie przed opadami atmosferycznymi i niską temperaturą i powinny być tak urządzone, aby spełniały warunki do przygotowania ciepłego posiłku.

W takich pomieszczeniach temperatura minimalna musi wynosić min. 16 stopni Celsjusza, a jego powierzchnia nie może być mniejsza niż 8 m kw. Jeśli ze względów technologicznych nie ma możliwości zapewnienia w/w warunków, pracodawca jest obowiązany zorganizować w pobliżu miejsca wykonywania pracy źródła ciepła (np. koksowniki).

Pracownikom zatrudnionym w systemie ciągłym przy pracach prowadzonych na otwartej przestrzeni należą się posiłki regeneracyjne i napoje. Ich rodzaj i temperatura powinny być dostosowane do warunków wykonywanej pracy.

Nie każdy jednak, kto w okresie zimowym (czyli od 1 listopada do 31 marca) wykonuje prace na zewnątrz, musi dostać darmowy posiłek, bo zależy to od intensywności wykonywanej pracy.

Efektywny wydatek energetyczny pracy (w ciągu zmiany roboczej) powinien wynosić powyżej 1500 kcal dla mężczyzn i 1000 kcal dla kobiet. Z kolei ciepłe napoje dla pracujących zimą na zewnątrz, wydaje się niezależnie od wydatku energetycznego, zawsze gdy temperatura powietrza spadnie poniżej 10 stopni Celsjusza.

I jeszcze jedno: pracodawca musi też zapewnić pracownikom odpowiednią odzież ochronną oraz środki ochrony stóp i rąk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska