W ZSZ nr 4 przyszli kucharze gotowali po śląsku. I pysznie im to wyszło

Redakcja
ZSZ 4
Projekt Eduko Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 - Opolskie ,,Historia Śląska od kuchni” zawitał do pracowni gastronomicznej Zespołu Szkół Zawodowych nr 4 w Opolu. Korytarze szkoły wypełniły wspaniałe aromaty. Uczniowie Branżowej Szkoły 1 stopnia w zawodzie kucharz z klasy 2 i 3 kroili, mieszali, prażyli, wakowali, piekli, porcjowali…

Wszystko to podczas warsztatów kulinarnych „Kuchnia śląska w nowoczesnej odsłonie”, które poprowadził absolwent szkoły Patryk Buchta właściciel Pracowni Smaków w Jełowej. Podczas 4 godzin kucharz wygłosił prelekcję i zaprezentował 4 potrawy kuchni śląskiej z wykorzystaniem elementów kuchni molekularnej m.in. ciekłego azotu do zamrożenia masy dyniowo-kremowej.

Gościem była pani Joanna Ojdana p.o. dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego koordynator projektu Eduko Bardzo Młoda Kultura w województwie opolskim.

Uczniowie na podstawie przepisów i z pomocą prowadzącego przygotowali pierś z kaczki sous vide w marynacie bbq z kluskami łezkowymi, zupę krem z dyni z prażonymi pestkami, szpajzę cytrynową, lody dyniowe z pomarańczą i cytrynową galaretką na bazie agaru. Młodzież nauczyła się obsługiwać pakowarkę próżniową, cyrkulator. Duże emocje sprawił dym pojawiający się podczas zamrażania masy kremowej ciekłym azotem. Potrawy zostały ocenione organoleptycznie.

Młodzież bardzo zaangażowała się w przygotowanie dań i ich dekorowanie. Uczestnicy warsztatów po raz pierwszy mieli okazję przygotowywać królową śląskich deserów, trochę zapomnianą szpajzę. Ciekawostką okazały się jesienne lody dyniowe. Technika przygotowania klusek łezkowych była nowością dla uczniów. Wraz z przepisami z warsztatów kucharze otrzymali książkę ,,Produkty regionalne województwa opolskiego” z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego. Za organizację wydarzenia odpowiadała koordynator projektu Alicja Świczewska-Koss.

Projekt "Historia Śląska od kuchni" jest reakcją na zgłaszane przez uczniów potrzeby poszerzenia wiedzy, poznania i zachowania dla następnych pokoleń historii w zakresie związanym z kulturą kulinarną Śląska. Pozwala młodzieży poznać historię lokalną poprzez kuchnię regionalną.

W ramach projektu zostały zrealizowane działania: prelekcja historyczna „Historia jednego zdjęcia-polowa kuchnia powstańcza” wygłoszona przez Bolesława Bezega historyka z Polskiej Fundacji Historycznej i warsztaty savoir-vivre. Przed uczniami jeszcze wyjazd integracyjny do muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny oraz przejazd do wybranej przez uczniów restauracji ze Szlaku Dziedzictwa Kulinarnego Województwa Opolskiego. Tam przećwiczone zostaną zasady savoir-vivre w praktyce.
Efektem trwałym będzie wydanie "Przepiśnika śląskiego" z przepisami kuchni śląskiej.

Akcja "Prześlij przepis" – łączy pokolenia i kultywuje tradycje, pomoże w zebraniu receptur wśród rodzin uczniów. Podczas wizyty studyjnej nauczycieli z ZSZ nr 4 w Opolu u partnera projektu w Samorządowym Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji w Popielowie panie z Klubu Seniora także dzieliły się swoimi przepisami. Wspólnie uczestniczyliśmy w warsztatach fotografii kulinarnej prowadzonej przez fotografa z centrum kultury z Popielowa.

Na koniec października planowane jest uroczyste zakończenie projektu w Zespole Szkół Zawodowych nr 4 w Opolu, podsumowanie działań, spotkanie z partnerami. Projekt spotkał się z akceptacją młodzieży, jako ciekawy sposób pogłębienia wiedzy zawodowej i zapoznania z historią regionu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska