W ZSZ nr 4 w Opolu uczą nowoczesnego cukiernictwa

redakcja
Cukiernik w ZSZ nr 4 uczy się piec smaczne ciasta, rozwija swoje zdolności plastyczne i manualne, obsługuje profesjonalne narzędzia i maszyny, dobiera surowce, tworzy wyroby według własnych pomysłów i receptur, a także wdraża nowości technologiczne.
Cukiernik w ZSZ nr 4 uczy się piec smaczne ciasta, rozwija swoje zdolności plastyczne i manualne, obsługuje profesjonalne narzędzia i maszyny, dobiera surowce, tworzy wyroby według własnych pomysłów i receptur, a także wdraża nowości technologiczne.
W Zespole Szkół Zawodowych nr 4 w Opolu cukiernik jest zawodem z wielkimi tradycjami. Absolwentów tego kierunku można spotkać w opolskich firmach piekarsko-cukierniczych, hotelach i manufakturach słodyczy.

Szkoła kształci kreatywnych, zaangażowanych, świadomych tradycji i jednocześnie otwartych na nowoczesne trendy profesjonalistów. - Dobrego cukiernika cechują wysoko rozwinięte umiejętności manualne, zmysł chemika i precyzja artysty. Musi być perfekcyjnym modelarzem, mieć wyczucie kolorów i smaków. To osoba, która łączy tradycyjne metody z możliwościami, jakie daje nowoczesna technologia. Dążymy do tego, aby właśnie te umiejętności cechowały naszych uczniów – mówi Piotr Wasik, nauczyciel w ZSZ 4, główny opiekun cukierników.

Dodatkowe kompetencje zawodowe uczniowie szkoły zdobywają podczas miesięcznych stażów w cukierniach i restauracjach w całym województwie oraz podczas praktyk zawodowych. Najlepsi wyjeżdżają na Cypr i Maltę, gdzie mogą doskonalić swoje umiejętności w hotelowych pracowniach cukierniczych.

– Cukierników szkoli wysoko wykwalifikowana kadra. Nauczyciele także muszą znać najnowsze trendy, dlatego nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje przez uczestnictwo w różnego typu kursach, warsztatach i szkoleniach - podkreśla dyrektor szkoły, Bożena Czapska-Czoch. - Z tych najbardziej prestiżowych można wymienić „Zaawansowane techniki wykorzystania czekolady w tworzeniu różnych elementów nowoczesnego cukiernictwa”, które odbyły się w Łodzi pod okiem Macieja Rosińskiego, „Wielką Klasykę Cukiernictwa Francuskiego” w Polskiej Akademii Sztuki Kulinarnej w Mikołowie, które prowadził francuski mistrz, Thierry Ayel czy zakończony przed kilkoma dniami kurs „Artystyczne dekorowanie tortów aerografem spożywczym”, które odbyło się w Sweet Dekor Academy w Radzionkowie .

Jakość kształcenia cukierników w ZSZ 4 stoi na takim poziomie, że nauczyciele szkoły są zapraszani do prowadzenia kursów cukierniczych w całym kraju.

Przedsiębiorczy jak cukiernik

- Staramy się także uczyć naszych uczniów przedsiębiorczości. Dlatego organizujemy w szkole akcje wypieku rogali świętomarcińskich i pierników, z których cały zysk jest przeznaczony na zakup sprzętu do naszej pracowni cukierniczej. W ten sposób młodzież pracuje na dobro swoje, swoich kolegów i przyszłych uczniów szkoły. Uczy się postawy obywatelskiej, walki o swoje, wysiłku i poświęcenia we wspólnej sprawie – mówi Piotr Wasik. - Dzięki tego typu akcjom, a także dzięki uczestnictwom w różnych projektach unijnych szkolne pracownie cukiernicze wyposażone są w sprzęt najnowszej generacji.

Uczniowie biorą udział w licznych konkursach, ciekawe konkursy ma do zaoferowania także sama szkoła. - Obecnie przyjmowane są zgłoszenia do konkursu „Piernik świąteczny zdobiony”, który adresowany jest do uczniów szkół podstawowych oraz uczniów naszej szkoły. Można zgłaszać prace w dwóch kategoriach: pracy przestrzennej oraz artystycznie udekorowanej figury płaskiej. Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem, wpłynęło wiele zgłoszeń – mówi Piotr Wasik. Laureaci sprawią frajdę całej swojej klasie, która będzie mogła uczestniczyć w kursie kulinarnym, cukierniczym czy carvingu.

Coraz większy rozgłos zdobywa też odbywający się cyklicznie pod patronatem Marszałka Województwa Opolskiego oraz Prezydenta Miasta Opola wojewódzki konkurs „Patriotyczny wypiek”. Tegoroczna impreza odbyła się pod hasłem „15 lat Małej Ojczyzny w Unii Europejskiej” .

W szkole prowadzony jest też Kwalifikacyjny Kurs Zawodowy. Właśnie zakończyła się jego pierwsza edycja, szkoła zaprasza na kolejną, która rozpocznie się we wrześniu. Kurs jest nieodpłatny, uczestniczyć w nim mogą osoby pełnoletnie. Program obejmuje cały zakres cukiernictwa - począwszy od ciast drożdżowych, przez francuskie, biszkopty, bezy, kruche, kończąc na tortach, czekoladzie i nowoczesnych monoporcjach. Całość kończy się egzaminem państwowym i daje uprawnienia do pracy cukiernika.

- Cieszą wysokie oceny pracy naszych uczniów, jakie docierają do szkoły od pracodawców. Zarówno tych, u których uczniowie odbywają praktyki zawodowe, jak i tych, którzy dają zatrudnienie naszym absolwentom – mówi dyrektor, Bożena Czapska-Czoch.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska