Wakacje 2013. Za granicą nie trać głowy

Redakcja
Podczas wakacji sporo Opolan wyjeżdża do Wielkiej Brytanii. Tamtejsza policja ma opinię sprawnej i chętnej do pomocy, więc jeśli przytrafi nam się na Wyspach coś złego, warto szukać u niej ratunku.
Podczas wakacji sporo Opolan wyjeżdża do Wielkiej Brytanii. Tamtejsza policja ma opinię sprawnej i chętnej do pomocy, więc jeśli przytrafi nam się na Wyspach coś złego, warto szukać u niej ratunku. Sławomir Mielnik
O kradzieży lub napadzie powiadom miejscową policję oraz polski konsulat.

Udane wakacje to przede wszystkim wakacje bezpieczne. Przed wyjazdem za granicę należy zebrać informacje dotyczące kraju podróży, przeczytać jego opis zamieszczony na stronie msz.gov.pl i sprawdzić, czy nie figuruje w aktualnych ostrzeżeniach dla podróżujących (w tej chwili np. są tam informacje dotyczące wyjazdu do Egiptu).

Nawet jednak w bardzo bezpiecznym kraju europejskim zawsze może nam się przytrafić jakaś przykra niespodzianka - np. kradzież lub napad. W takiej sytuacji należy przede wszystkim zawiadomić lokalną policję, a potem skontaktować się z najbliższą polską placówką dyplomatyczną lub konsularną. Konsul może ułatwić kontakt z krewnymi lub znajomymi w Polsce, którzy prześlą pieniądze.

W uzasadnionych przypadkach, jeżeli nie ma innych możliwości przekazania pieniędzy, konsul może wypłacić poszkodowanemu polskiemu obywatelowi kwotę, jaka zostanie wpłacona przez krewnych lub znajomych na konto MSZ w Warszawie. W szczególnie uzasadnionych przypadkach konsul może udzielić pomocy finansowej niezbędnej na powrót do Polski najtańszym środkiem transportu, o ile turysta zobowiąże się do zwrotu pożyczki po powrocie.

Do zdecydowanej większości państw można przesłać pieniądze z Polski drogą bankową. Ponadto w kraju działają firmy świadczące płatne usługi transferu pieniędzy za granicę, które niemalże natychmiast po potwierdzeniu operacji wypłacają turyście za granicą równowartość kwoty wpłaconej w Polsce.

W razie napadu z użyciem broni nie należy stawiać oporu. W przypadku aresztowania lub zatrzymania trzeba natychmiast domagać się kontaktu z polskim konsulem.

W przypadku utraty paszportu lub innych dokumentów podróży konsul może, po uprzednim potwierdzeniu tożsamości, wydać paszport tymczasowy na powrót do kraju. Aby ułatwić potwierdzenie tożsamości, warto zabrać ze sobą kopie tych dokumentów i trzymać je w innym miejscu niż oryginały.

Polska nie w każdym państwie ma swoje przedstawicielstwa dyplomatyczne. To nie znaczy, że obywatel Polski jest wówczas pozbawiony opieki konsularnej. Zobowiązane są do niej przedstawicielstwa innych państw członkowskich Unii Europejskiej. W razie wypadku lub choroby konsul jednego z państw UE przekaże na wniosek zainteresowanego informacje o jego stanie zdrowia polskim władzom. W przypadku zatrzymania, aresztowania lub pozbawienia wolności poinformuje na prośbę zainteresowanego stronę polską i będzie czuwał, aby obywatel RP był traktowany w taki sam sposób jak inni.

Jeśli stracimy dokumenty, konsul państwa UE po potwierdzeniu danych osobowych oraz uzyskaniu zgody władz polskich wyda europejski dokument podróży (ETD), dzięki któremu możliwy stanie się powrót do domu. Możemy też liczyć na pomoc finansową w przypadku utraty pieniędzy, ale stanie się to również dopiero po zezwoleniu władz polskich.

Do bezpiecznej podróży należy się odpowiednio przygotować. Przed wyjazdem warto sobie zapisać adresy i numery telefonów polskich przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych w danym kraju, a gdy ich brak - w dane teleadresowe przedstawicielstw państw UE. Rozsądek podpowiada, by zabrać ze sobą numery telefonów Poland Direct z kraju docelowego oraz dane najbliższej miejsca zamieszkania firmy świadczącej usługi szybkiego transferu pieniędzy za granicę.

Spać spokojnie pozwoli nam karta kredytowa oraz rezerwowa suma pieniędzy pozwalająca na powrót do Polski w każdych okolicznościach (najlepiej trzymać je - wraz z paszportem - w hotelowym sejfie).

Jeśli podróżujemy na własną rękę, zwłaszcza po krajach bardzo odległych, należy pozostawić komuś zaufanemu plan podróży i - jeżeli jest to możliwe - adres lub numer telefonu, pod którym będziemy osiągalni. Warto też samemu utrzymywać regularny kontakt z rodziną w Polsce.

Należy unikać podróżowania nocą. Na noclegi wybierajmy hotele cieszące się dobrą opinią. W namiotach i samochodach nocujemy tylko w miejscach do tego wyznaczonych i chronionych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska